موضوع مقاله

چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

لـرنیا چـیه ؟

Thumbnail Image لرنیا مسیر یادگیری شما را مشخص می کنه و باعث سرعت موفقیتت میشه Thumbnail Image

چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

سلام و درود می فرستم خدمت همه دوستان و خوانندگان عزیز

باز هم با یک مقاله دیگه از سری مقالات "فریلنسینگ" در خدمت تون هستم و خوشحالم از اینکه پیگیر مقالات و مطالب من هستید.

اگر تازه به جمع ما اضافه شدید و این اولین مطلبی هست که از من می خونید می تونید مقاله های قبلی من رو هم داخل سایت مشاهده کنید و سری مقالات فریلنسینگ رو از اول مطالعه کنید و بعد دوباره به این مقاله برگردید تا شما هم مثل بقیه دوستان از اول و ابتدا با این مفهوم و شیوه کاری بیشتر آشنا بشید و مباحث مختلفی که در موردشون تو مقاله های قبلی صحبت شده رو از دست نداده باشید و نظرات و تجارب خودتون رو هم با من و بقیه به اشتراک گذاشته باشید.

همچنین امیدوارم حال دل همه تون هم خوب و لب هاتون حتی تو این دوران قرنطینه خندان و چشماتون پر از برق امید باشه.

بدون فوت وقت میریم که مطالب و مباحث این مقاله را شروع کنیم، پس با ما همراه باشید.

در مقالات قبل به تعریف لغت فریلنسر و بیان تاریخچه آن پرداختیم، درباره اینکه فریلنسر ها چگونه پروژه می گیرند صحبت کردیم و گفتیم که از چه طریق و روش هایی آزادکار ها می توانند بازدهی خود را بالاتر ببرند و بهره وری خود را افزایش دهند.

در این مقاله می خواهم به این سوال بپردازم که : "چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟" این مقاله در راستا و تکمیل کننده دو مقاله قبلی و  راه و روش های ارائه شده برای موفقیت در مسیر آزادکاری یا فریلنسری است. در نتیجه ممکن است تعدادی از موارد و نکاتی که در این مقاله مطرح شده مشابه با دو مقاله قبل و برای تاکید بیشتر بر آنها باشد.

همچنین توصیه می کنم که اگر هنوز دو مقاله ی "فریلنسر ها چگونه پروژه می گیرند؟" و "فریلنسر ها چگونه بازدهی خود را بالا می برند؟" را مطالعه نکردید , حتما به آن ها نیز سری بزنید تا از مطالب، راه حل ها، ترفند ها و نکات ذکر شده در آن ها نیز استفاده کنید.

مقدمه بی مقدمه!

از آنجا که این مقاله بیشتر جنبه راه کاری و راه حلی دارد، پس بدون هیچ مقدمه و مطرح کردن سوالی به سراغ مراحل و کار هایی که برای رسیدن به موفقیت در آزادکاری-فارغ از تخصص و حرفه ای که در آن به صورت فریلنسری کار می کنید-باید انجام دهید، می روم.

 • روابط را دست کم نگیرید!

عکس بارگذاری نشده است

دوستان، آشنایان، فامیل و حتی افرادی را که صرفا یک بار ملاقات کردید، فراموش نکنید! هر کدام از آن ها می توانند کارفرمای بعدی شما یا پل و واسطی برای رسیدن به پروژه دیگری برای شما باشند. پس به آن ها اطلاع دهید و در جریان شان بگذارید که مشغول به چه کاری هستید و در چه حوزه ای تخصص دارید و تجربه، حرفه و توانایی های خود را به آن ها معرفی کنید و راه های ارتباطی خود را نیز ارائه دهید تا شما را در ذهن و به یاد داشته باشند و بتوانند در زمان لازم مستقیم با شما ارتباط برقرار کرده یا شما را معرفی و توصیه کنند.

 • برندینگ و شبکه های اجتماعی

همان طور که در مقاله های پیشین نیز بیان و تاکید کردم، برند سازی شخصی را حتما جزو اولویت ها، برنامه ها و فعالیت های خودتان قرار دهید.

اگر کسی شما را نشناسد، پروژه و پیشنهاد کار هم به سراغ تان نخواهد آمد.

هر چند برندینگ و کارهایی که باید برای دیده شدن خود انجام دهید زمان بر و تا حدی خسته کننده و سخت هستند ولی اگر به درستی مدیریت شوند و ادامه پیدا کنند قطعا ارزش تلاش، و زحمات و انرژی ایی که برایشان صرف کردید را خواهند داشت.

شبکه های اجتماعی امروزه مکان هایی هستند که امکان دیده و شناخته شدن و ارتباط برقرار کردن با مخاطبان و مشتریان آینده تان را به شما می دهند و از این جهت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند، همچین از آن ها به عنوان پورتفولیو و نمایشگاه آثار، سوابق و رزومه و مدارک تان نیز می توانید استفاده کنید.

 • اهداف بدون برنامه دقیق صرفا یک رویا هستند!

اگر کار ها و فعالیت های زیادی را در سر می پرورانید و برای پروژه های آتی و کسب و کار و درآمد خود خواب و خیال های زیادی دارید؛ همینجا دست نگه دارید، چرا که بدون داشتن برنامه ریزی، تقسیم کار ها به بخش های کوچک تر، زمان بندی و اولویت بندی های حساب شده و اصولی، آن افکار و رویا ها تا آخر تنها در ذهن شما باقی خواهند ماند و نمی توانند به واقعیت تبدیل شوند.

اهداف، آرزو ها و رویا هایتان باید برای شما موتور انگیزه باشد و به شما در مسیر، انرژی و نیرو دهند و شما را در راه نگه دارند اما این کافی نیست و اگر صرفا به این موضوع اکتفا کنید مانند ماشینی سرگردان در جاده ها، با باکی پر خواهید بود و لازم نیست که اشاره کنم وقتی به بیراهه و ناکجا آباد می روید، دیر یا زود سوخت تان نیز در بین راه تمام خواهد شد. پس اهداف خود را اولویت بندی، تقسیم و سپس بر اساس بزرگی، اهمیت و شرایط، زمان بندی ایی برای رسیدن به آن ها تعیین کنید و در حین مسیر و با رسیدن به هر کدام از از بخش های یک هدف، جایزه ای کوچک به خود دهید و خود را آماده و متمرکز نگه دارید.

 • حواستان به فرصت های کوچک هم باشد

زمان هایی وجود دارد که پیشنهاد ها و پروژه های کوچکی به سمت شما می آید.

خصوصا در ابتدا و اگر تازه شروع به کار کرده باشید ممکن است تا مدتی اوضاع به همین شکل و منوال باشد. نمیخواهم بگویم هر پیشنهادی با هر شرایطی که به شما شد بدون لحظه ای درنگ باید آن را بپذیرید و هیچ کدام را از دست ندهید، صرفا میخواهم این نکته را یادآور شوم که فقط به دلیل کوچک، ساده یا کم درآمد بودن یک پروژه و پیشنهاد آن را رد نکنید و بیشتر درباره آن فکر و بررسی کنید. اگر فریلنسر شناخته شده ای هستید و درآمد خوبی هم دارید، نه از نظر مالی نیازی به چنین پروژه هایی دارید و نه احتمالا زمان و فشار کاری به شما اجازه می دهد که سمت چنین پروژه هایی بروید ولی اگر تازه شروع به کار کرده اید و در ابتدای راه هستید برای بیشتر شناخته شدن و اعتماد سازی شاید بهتر باشد گوشه چشمی هم به این گونه از پیشنهادات داشته باشید و همه ی آنها را در لحظه رد نکنید و نادیده نگیرید.

 • رقبای خود را بشناسید

از رقیبان، همکاران و افرادی که در حوزه کاری شما خدمات مشابهی را ارائه می دهند فراری نباشید و دوری نکنید. عملکرد شما وقتی بهتر می شود و می توانید بیشتر رشد کنید که از رقیبان تان، سطح دانش، توانایی ها و فعالیت هایشان آگاه و با خبر باشید و دیدی کلی نسبت به آن ها و شرایط داشته باشید تا بتوانید و بدانید که در چه مواردی ضعف دارید و روی چه مهارت هایی باید بیشتر کار کنید و چه خدمات و ارزش افزده ی بیشتری نسبت به رقبا می توانید به مخاطبین و کارفرمایان خود ارائه دهید. علاوه بر اینها با ایجاد ارتباط و گسترش شبکه خود، هم می توانید به بیشتر شناخته شدن و دیده شدن خودتان کمک کنید، هم در این بین شاید دوستانی جدید پیدا کنید که علاوه بر حوزه کاری، در زندگی و سایر زمینه ها نیز همراه و کنار شما هستند. همینطور فرصت این را پیدا می کنید تا از رقبای خود بیاموزید و خود را بهبود و ارتقا دهید. بعلاوه با این کار فرصت فعالیت های گروهی و چند نفره نیز برای شما فراهم می شود که برای هر دو یا چند طرف می تواند سود آور و برد برد باشد.

از وبینار و کلاس ها و کورس های آموزشی گرفته تا تولید پادکست و برگزاری جلسات و دورهمی ها و گفت و گو های حضوری با افراد شاخص و با تجربه در حوزه تخصص تان و شرکت کردن سایر افراد مشتاق و علاقه مند و به اشتراک گذاری تجارب و نظرات و دانش تان با همدیگر. ( هر چند این مورد آخری با توجه به این شرایط قرنطینه و همه گیری، از امکان اجرایی و پتانسیل کمتری برخوردار است.)

 • کارت ویزیت خودتان را آماده کنید

هر چند اکثر فریلنسر ها به صورت مجازی و راه دور کار های خود را انجام می دهند اما داشتن کارت ویزیت مخصوص به خودتان نیز خالی از لطف نیست و در مواجه با افراد و موارد و زمان هایی که می خواهید به صورت حضوری خود را معرفی کنید و درباره تخصص ها و مهارت های کاری و رزومه تان صحبت کنید، جنبه ای حرفه ای تر و رسمی تر به شما می دهد و همچنین احتمال در خاطر ماندن و به ذهن سپردن نام و حرفه شما را نیز در ذهن مخاطب بیشتر می کند و علاوه بر این، امکان ارتباط راحت تر و موثر تری را برای کارفرما با شما فراهم می کند.

همینطور می توانید علاوه بر نوشتن شماره تماس، راه های ارتباطی و شبکه های اجتماعی خود، لینک سایت یا حتی فایل رزومه و تعدادی از نمونه کار های خود را داخل یک QR CODE ذخیره کنید و آن را روی کارت ویزیت خود قرار دهید تا هم بیش از پیش حرفه ای و به روز تر به نظر بیایید و هم مخاطب را به چک کردن و بررسی رزومه، نمونه کار ها و اطلاعات خود بیشتر ترغیب کنید. بعلاوه مخاطبان تان از اینکه راه مستقیم، راحت و سریعی برای بررسی رزومه، سوابق و نمونه کار هایتان به آن ها داده اید و در وقت آن ها صرفه جویی کردید، قطعا خوشحال خواهند شد.

 • مدیریت مالی داشته باشد

عکس بارگذاری نشده است

چه یک فریلنسر با سابقه باشید یا اینکه به تازگی به این دنیا وارد شده باشید مدیریت مالی و حساب کتاب درباره دخل و خرج و مدیریت درآمد هایتان چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت؛ وگرنه، حتی اگر درآمد چند ده میلیونی هم داشته باشید، بعد از مدت کوتاهی و وقتی مانده حساب تان را چک میکنید با صفر هایی بسیار کمتر از چیزی که در تصور داشتید روبرو می شوید و حال اگر بدهی و قسط هایی نیز داشته باشید، دیگر به دردسر افتاده اید!

امروزه روش های زیادی برای مدیریت هزینه ها و درآمد ها وجود دارد و این دیگر به شما بستگی دارد که بخواهید روی کاغذ و به صورت دست نویس حساب کتاب هایتان را ثبت کنید یا از برنامه های صفحه گسترده مثل اکسل و امثال آن استفاده کنید یا از اپ ها و سایت هایی که چنین خدماتی را ارائه می دهند و امکان همگام سازی حساب کاربر بین دستگاه های مختلف را هم دارند استفاده کنید.

در ابتدای کار و خصوصا ثبت کردن هر هزینه ای که انجام می دهید شاید کار سخت و خسته کننده ای باشد ولی به مرور و وقتی نتایج آن را ببینید و بتوانید هزینه هایتان را کنترل کنید و مدیریت بهتری بر شرایط مالی داشته باشید، دیگر خودتان مشتاق می شوید، برایتان عادی شده و ناخودآگاه به این کار ادامه می دهید.

 • برای خود زمان شروع و پایان کار تعیین کنید

از آنجایی که اغلب فریلنسر ها در محیط خانه و جایی که زندگی می کنند به کار و فعالیت مشغول هستند کنترل زمان و ساعت کاری و تایم هایی که در این بین تلف می شود از اهمیت بیشتری برخوردار است و تاثیر مستقیمی رو بازدهی و بهره وری آن ها می گذارد.

وقتی در خانه کار می کنید، عواملی که حواس شما را پرت کنند بیشتر شده و همچنین حس محیط کار و شرایط جدی و رسمی به شما دست نمی دهد و از طرفی دیگر اینکه رئیس و فردی بالای سر شما نیست و نباید به او گزارش و جواب پس دهید، دست به دست هم می دهند تا بعد از یکی دو ساعت کار کردن، خود را روی کاناپه و مشغول دیدن فیلم و برنامه های تلویزیونی یا در حال چت کردن و صحبت با دوستان و چک کردن شبکه های مجازی پیدا کنید!

اینکه خودتان رئیس خودتان هستید و می توانید تایم های کاری شناوری داشته باشید و شرایط و زمان کاری را برای خودتان انتخاب کنید به خودی خود چیز خوبی و در واقع عالی است! ولی اگر برنامه ریزی و زمان بندی های درستی نداشته باشید و در زمان کار و انجام فعالیت های کاری تان جدی نباشید و باعث می شود که مدت ها بیکار بمانید یا حداقل پروژه ها را با تاخیر آماده و ارسال کنید و در نتیجه کارفرمایان از شما ناراضی خواهند شد و ممکن است فرصت های بعدی همکاری با آن ها را نیز از دست بدهید. پس در زمان کار فقط کار کنید و اجازه ندهید چیز دیگری حواستان را پرت کند؛ ساعت کاری معقول و استانداردی  را برای خود تعیین کنید و در نظر بگیرید و این را بدانید که هر چه اکنون به خود آسان بگیرید از آن طرف و خصوصا در دراز مدت شرایط سخت تری به شما تحمیل می شود و حتی ممکن است مجبور شوید برای اینکه درآمد تان کفاف هزینه هایتان را بدهد (تازه اگر بتوانید!) چندین پروژه همزمان بگیرید و حتی چند روز نخوابید! پس گول شرایط و اینکه در خانه هستید را نخورید و مصمم و با برنامه ریزی و حساب شده کار کنید و به تایم های کاری ایی که هر روز برای خود مشخص می کنید پایبند و متعهد باشید و از زیر آن در نروید و آن را به استراحت و گشت و گذار در اینترنت و کار های دیگر نگذرانید.

 • بازخورد بگیرید!

هر از چند مدتی و بعد از انجام دادن پروژه ها از کارفرمایان خود و حتی مخاطبینی که شما را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنند و نمونه کار ها و فعالیت های شما را دیده اند، بازخورد بگیرید، نظر خواهی کنید و از آن ها بخواهید که نقاط ضعف و مشکلات کارتان را به شما بگویند، به حرف های آن ها گوش دهید و نظر ها و صحبت هایشان را بررسی و به آن ها توجه کنید، حتی اگر تخصصی در زمینه کاری شما نداشته باشند ولی به عنوان فردی از بیرون و با دیدی متفاوت، حسی که از کار شما گرفته اند را برایتان بازگو کرده اند و در نتیجه ممکن است که نکاتی را دیده باشند و به مواردی توجه کرده باشند که خود شما به علت اینکه ساعت ها و حتی روز ها درگیر آن پروژه و فعالیت بوده اید ندیده باشید و به نظر تان نیامده است و همین نظر و دیدگاه هر چند ساده و غیر متخصصانه ممکن است زمینه ساز جرقه و ایده ای تازه در شما و شروع به تغییر دادن یک مورد و بهبود آن یا حتی آغاز یک فعالیت جدید مرتبط شود!

 • فقط برای پول کار نکنید!

مشخصا هیچ کس از پول بدش نمی آید و همه ی این حرف ها و کار ها هم برای این است که بازدهی و موفقیت خود و در نتیجه تعداد پروژه ها، سفارشات و نهایتا درآمد خود را افزایش دهید ولی در این بین نکته دیگری نیز هست. اینکه صرفا به دنبال پول باشید و بخواهید برای هر کار و فعالیت و خدمتی که ارائه می دهید پول بگیرید در دراز مدت باعث کاهش سود و اعتماد دیگران به شما و حتی منزوی و منفور شدن شما از نظر دیگران می شود!

کارفرمایان شما وقتی بفهمند که صرفا به دنبال گرفتن پول هستید و تمامی فکر و ذهن شما از زمان شروع کار رسیدن به پول تعیین شده بوده است قطعا از درصد اعتمادی که به شما داشتند کم می شود و حس بدی به آن ها دست می دهد و با خود فکر می کنند که کیفیت کار و نتیجه نهایی و برآورده کردن خواسته و نیاز آن ها برای شما اهمیتی نداشته و از هیچ اولویتی بر خوردار نیست و کل فکر شما در پی زودتر تمام شدن پروژه و گرفتن پول از آنها است! چنین کارفرمایی قطعا بعد از اتمام پروژه (اگر شانس بیاورید و در حین کار با او دچار مشکل نشوید و با شما قطع همکاری نکند) در مورد شما نه تنها توصیه ها و تبلیغات مثبتی انجام نمی دهد و شما را برای انجام کار به دیگران پیشنهاد نمی دهد و پروژه های بعدی خودش را هم با شما انجام نخواهد داد، بلکه یک تنه می تواند به کل شهرت و آبرو و اعتباری که تا اکنون جمع کرده و به دست آورده اید هم لطمه بزند، آن را خراب کند و از بین ببرد.

این مورد برای فالوور ها و سایر مخاطبان شما نیز صدق میکند و آن ها هم اگر چنین رفتاری از شما ببیند و همچین حس و تصوری از شما برایشان شکل بگیرد، از شما زده می شوند، فاصله می گیرند و ارتباط و تعامل شان به مرور کمتر و در نهایت شما را آنفالو کرده یا حداقل برای پست ها و مطالب شما لایک و کامنتی نمی گذارند و آن ها را هم اشتراک گذاری نمی کنند.

پس علاوه بر اینکه تمرکز خود را بر درآمد زایی گذاشته اید فعالیت های جانبی رایگان و داوطلبانه نیز داشته باشید، به دیگران کمک کنید و به سوال هایشان پاسخ دهید و اگر در حیطه تخصصی شما مشکلی دارند سعی کنید مشکل شان را حل کنید و به رایگان به آن ها مشاوره دهید و این نشان می دهدکه شما به آن ها اهمیت می دهید. همچنین با کارفرما های خود به گونه ای رفتار کنید که حس کنند و متوجه شوند که کار و خواسته و نیاز آن ها برای شما اولویت دارد و کارایی، نتیجه و کیفیت خدمتی که به آن ها ارائه می دهید برای شما مهم است و می توانند روی شما حساب کنند و از اینکه شما بهترین راهکار ها و پیشنهاد ها را به آن ها می دهید و به فکر کسب و کار و موفقیت شان نیز هستید مطمئن شوند و بتوانند به شما اعتماد کنند.

 • یک وبلاگ یا وب سایت داشته باشید

علاوه بر شبکه های اجتماعی و راه های ارتباط گوناگونی که دارید، داشتن یک وب سایت یا حتی وبلاگ کاری نیز به شناخته شدن و برند شدن شما کمک می کند.

همچنین می توانید ارتباط خود با مخاطبان تان را افزایش دهید و با گروه و دسته ای دیگر از افراد آشنا شوید و شبکه سازی کنید. در عین حال تبلیغ و پروموت خودتان، محصولات و خدمات تان در سایت یا وبلاگ خود قطعا راحت تر و کم هزینه تر خواهد بود و دست تان هم برای ایجاد انواع تغییرات و افزودن ویژگی های مختلف خیلی باز تر است. البته باید دقت کنید که در این کار زیاده روی نکنید و وب سایت خود را به یک وب سایت تبلیغاتی و پر از بنر ها و پیشنهادات و پکیج های مختلف که کاربران را فراری می دهد تبدیل نکنید. در عین اینکه به معرفی و تبلیغ محصولات و توانمندی ها و مهارت های خود می پردازید، محتوای با ارزش، خدمات مشاوره، پرسش و پاسخ، پشتیبانی رایگان و موارد ارزشمند دیگری هم ارائه کنید تا مخاطبان و بازدید کنندگان شما ترغیب شوند که دوباره و دوباره به وب سایت شما سر بزنند و آن را چک کنند.

 • به روز باشید!

قطعا هیچ کارفرمایی نمی خواهد پروژه و خروجی کاری که به او تحویل می دهید بر اساس و طبق استاندارد های چندین سال پیش باشد یا از طرح ها و سبک های دهه های گذشته! استفاده کنید و همچنین کار شما تکراری و مشابه طرح ها و کار های دیگر باشد و با اندکی جست و جو بتوان به موارد مشابه زیادی از آن ها دست پیدا کرد.

این مورد خصوصا در حوزه های برنامه نویسی، تحلیل داده و آمار، امنیت و شبکه و طراحی ( منظور هر نوعی از طراحی، چه طراحی محصول، طراحی صنعتی، بسته بندی، چه طراحی داخلی و ساختمان، چه طرح های گرافیکی، موشن و تیزر، لوگو و هویت بصری و ... است) بیشتر اهمیت و جلوه پیدا می کند و افرادی که در چنین حوزه های کار می کنند به شدت نیاز دارند که دانش خود را تا جای ممکن به روز و همگام با روند و جهت گیری هر کدام از این حوزه ها نگه دارند و در زمینه کاری شان مطالعه های فراوان داشته باشند و دوره های آموزشی مختلف ببینند و مهارت ها و توانایی های خود را به روز و متناسب با نیاز ها و خواسته بازار و کارفرمایان نگه دارند.

 • استراحت و توجه به سلامتی فراموش نشود!

عکس بارگذاری نشده است

در آخر و برای یادآوری و تاکید بیشتر باید این مورد را ذکر کنم که هیچ چیز مهم تر از سلامتی و حال جسمی و ذهنی شما نیست و اگر می خواهید در کار تان هم موفق شوید- جدا از اینکه چه حرفه و تخصصی دارید- باید به سلامتی خود توجه ویژه ای داشته باشید و زمان های مشخصی در روز و هفته را به پیاده روی, ورزش و نرمش، مدیتیشن و خلوت با خودتان اختصاص دهید. همچنین خوراک و تغذیه شما تاثیر مستقیم روی عملکرد و بازدهی شما و حتی خواب شما دارند و از مصرف میوه، سبزی ها و لبنیات و سایر مواد غذایی سالم و مفید غافل نشوید و تا جایی که می توانید از غذا های حاضری و فست فود دوری و پرهیز کنید و در طول شبانه روز به میزان کافی آب بخورید به اندازه نیاز بدن تان بخوابید و استراحت کنید.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردم پیرو مطالب دو مقاله قبل و به عنوان تکمیل کننده آن ها موارد و موضوعاتی را ذکر کنم که در موفقیت و رشد شما به عنوان یک فریلنسر تاثیر گذار است. امیدوارم عناوین و مواردی که بیان کردم برایتان مفید و کاربردی بوده باشد و توانسته باشید از محتوای این مقاله استفاده لازم را ببرید. همچنین امیدوارم که نظرات و تجریبات خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید و این مقاله را برای دوستان و افرادی که فکر می کنید خواندن این مقاله به آن ها کمک می کند به اشتراک بگذارید.

 

ویدیو مقاله

مطالب مرتبط
مزایا و معایب فریلنسینگ

مزایا و معایب فریلنسینگ

رئیس و کارمند خودتی! وقتی به صورت فریلنسری کار کنید دیگه فقط دارید برای خودتون کار می کنید و به کسی نباید جواب پس بدید و کسی نیست که بهتون دستور بده چه کاری رو باید انج...

نویسنده: نام نویسنده
تاریخچه یونیکس و لینوکس

تاریخچه یونیکس و لینوکس

همزمان با توسعه یونیکس و سیستم عامل BSD دیگر سیستم عامل هایی بر پایه یونیکس توسعه پیدا می کردن که مستقیماً بر پایه کدهای تجاری یونیکس بودن یعنی توسط دیگر شرکت ها از شرک...

نویسنده: نام نویسنده
چجوری یه لپ تاپ مناسب برنامه نویسی بگیرم؟

چجوری یه لپ تاپ مناسب برنامه نویسی بگیرم؟

خیلی از دوستان تو زمان شروع به کار و یادگیری و استارت برنامه نویسی براشون ممکنه پیش بیاد و ذهن شون رو درگیر کنه که در واقع یکی از پیش نیاز ها و از لوازم شروع به کار برنا...

نویسنده: نام نویسنده
هوش مصنوعی دقیقا چیه؟

هوش مصنوعی دقیقا چیه؟

سرعت گسترش هوش مصنوعی و پیشرفت اون در سال های اخیر روندی به شدت صعودی گرفته و هر روز بیش از پیش در زندگی و تعاملات ما نفوذ کرده و تاثیر میذاره و این روز ها اگه بیشتر دقت...

نویسنده: نام نویسنده
چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

از آنجا که این مقاله بیشتر جنبه راه کاری و راه حلی دارد، پس بدون هیچ مقدمه و مطرح کردن سوالی به سراغ مراحل و کار هایی که برای رسیدن به موفقیت در آزادکاری-فارغ از تخصص و ...

نویسنده: نام نویسنده
گیت دقیقا چیه؟

گیت دقیقا چیه؟

گیت به بیان ساده یه ابزار برای کنترل و مدیریت نسخه هستش. احتمالا شما هم نرم‌افزارهای زیادی رو دیدین که نسخه‌های متفاوتی از ابتدای انتشارشون وجود داره و هر بار هم ورژ...

نویسنده: نام نویسنده

دیدگاه و نظرات