موضوع مقاله

فریلنسر ها چجوری بهتر کار میکنند؟

لـرنیا چـیه ؟

Thumbnail Image لرنیا مسیر یادگیری شما را مشخص می کنه و باعث سرعت موفقیتت میشه Thumbnail Image

فریلنسر ها چجوری بهتر کار میکنند؟

سلام و درود به همه خوانندگان و مخاطبان عزیز

امیدوارم در حال سپری کردن اوقات خوبی کنار خانواده باشید.

در ادامه سری مقالات گذشته و بعد از تعریف مفهوم و تاریخچه کلمه "فریلنسر" و بیان معایب و مزایا، چالش ها و فرصت ها و همین طور پاسخ به سوال "فریلنسر ها چگونه پروژه می گیرند؟" در این مقاله می خواهیم راه ها و ترفند های افزایش بهره وری و بازدهی فریلنسر ها را بررسی و درباره آن ها با یکدیگر گفت و گو کنیم.

برای شروع بیایید ابتدا مواردی که بهره وری شما را کاهش می دهند و تاثیر منفی بر کار شما گذاشته و انرژی شما را می گیرند را با هم بررسی و برای حل و برطرف کردن آن ها راه حل ها و پیشنهاد هایی ارائه دهیم، سپس موارد و ترفند هایی که منجر به بهبود بازدهی شما می شوند را عنوان کنیم.

کار هایی که نباید انجام دهید!

مدیریت زمان و کار ها علاوه بر برنامه ریزی درست و عمل به آن، شامل جلوگیری از هدر رفت و اتلاف وقت هم می شود و این کنترل و تنظیم کار ها قطعا تاثیر مستقیم و بسزایی در بهبود یا از بین بردن بهره وری و بازدهی شما دارند.

مواردی هستند که علاوه بر اتلاف زمان، تمرکز شما را نیز از بین می برند و ذهن شما را بیشتر خسته و درگیر کرده و در نهایت انرژی بیشتری از شما گرفته و بازدهی شما را کم می کنند.

در این قسمت به تعدادی از این موارد می پردازیم و سعی می کنیم توضیحات و راهکار هایی پیرامون آن ها ارائه دهیم.

 • بی برنامه کار کردن :

برنامه ریزی صرفا مخصوص سازمان ها و شرکت های یا افراد و زمان های خاص نمی شود.

اگر ندانید که چه کاری می خواهید انجام دهید، نمی دانید هم که به کجا خواهید رفت و چه آینده و مسیری در پیش رو دارید. در زندگی بی برنامه، هر روز صرفا تکرار روز گذشته است و با گذشت مدت ها و هفته ها، شما همچنان کاری از پیش نخواهید برد و در جای خود درجا می زنید.

اگر برنامه ای نداشته باشید خود را مشغول به انجام کار های بی ربط و بی هدف پیدا می کنید و با این وضعیت نه می توانید به همه کار ها برسید، نه اینکه با کیفیت و به موقع آن ها را تمام کنید.

 • یادداشت نکردن:

برنامه و اهداف یادداشت و ثبت نشده، خیالی و رویایی بیش نیستند.

اولین قدم برای اینکه به صورت جدی شروع به انجام کار ها کنید این است که مواردی که باید انجام دهید را جایی ثبت و یادداشت کنید.

برخی از افراد به سادگی کارهایی که باید انجام دهند را فراموش می کنند و از یاد می برند ولی اگر جزو آن دسته نباشید و هر چقدر هم که ذهن خوبی داشته باشید، وقتی کوهی از کار ها و وظایف بر سر شما ریخته باشد، پیش آمدن یک مشکل یا اتفاق غیر منتظره می تواند ذهن شما را بهم ریخته و برنامه ذهنی شما را مختل و کنترل امور و کار ها را از دست تان خارج کند ولی اگر همه موارد را در جایی ثبت کرده باشید با یک مرور ساده و سریع دوباره به مسیر اصلی باز میگردید و در هر زمان می دانید که باید چه کاری را انجام دهید و به چه چیزی رسیدگی کنید.

 • اولویت بندی نداشتن:

یادداشت کردن، قدم اول و از الزامات است اما کافی نیست.

شما باید بدانید و برایتان واضح باشد که در هر زمان مشخص و در هر روز، اولویت هایتان برای انجام کار ها چیست و انجام دادن چه کاری بر چه کار دیگر ارجعیت دارد، در غیر این صورت چند ساعت قبل از به پایان رسیدن زمان تحویل پروژه تان، خود را در حال گفت و گوی تلفنی با یکی از دوستان قدیمی پیدا می کنید، در حالی که حتی نصف کار های پروژه را هم انجام نداده اید و به پایان نرسانده اید!

اولویت بندی کار ها علاوه بر امکان دسته بندی و سازماندهی کار ها، کار های کم اهمیت تر و مواردی که می توانید به بعد موکول کنید یا به طور کل حذف کنید را نیز برایتان مشخص و واضح می کند، در نتیجه می توانید بهتر و درست تر تصمیم بگیرید و کار ها و وظایف خود را مدیریت و برای آن ها برنامه ریزی کنید.

 • کار ها را به بعد موکول کردن:

از نظر شخصی من، یکی از بزرگترین آفات کار، مدیریت زمان و عمل به برنامه ریزی ها، به تعویق انداختن کار ها است.

در بعضی از شرایط و موارد و زمان هایی که لازم است دوباره تصمیم گیری کنید و وضعیت و روند و کارآمدی برنامه ها را بسنجید، عقب انداختن برخی کار های دیگر شاید اتفاق بدی نباشد ولی اگر بجز موارد و موقعیت های خاص این کار را انجام دهید، خصوصا اگر برایتان به عادت تبدیل شود، به تنهایی می تواند عامل شکست و از بین رفتن همه زحمات، اهداف و برنامه هایتان شود. پس به شدت مراقب این موضوع باشید و اجازه ندهید که از کنترلتان خارج شود و رفتار روزمره و همیشگی شما تبدیل شود.

 • موازی کاری ها:

همان طور که در مقاله قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، انجام همزمان چند کار علاوه بر این که تمرکز و بهره وری شما را کاهش می دهد، ذهن و جسم شما را نیز خسته می کند و برخلاف تصور، اکثرا زمان بیشتری هم از شما می گیرد و در عین حال احتمال وقوع خطا و اشتباهات شما را نیز زیاد تر کرده و می تواند منجر به دوباره کاری شما برای رفع نواقص و اشتباهاتی که انجام دادید شود.

انجام همزمان چند کار می تواند برنامه ریزی ها و اولویت بندی های شما را هم دچار مشکل و شما را بیشتر گیج کند و فشار و استرس شما را چندین برابر کرده و علاوه بر اثرات مخرب کوتاه مدت می تواند اثرات زیان بار و جبران ناپذیر بلند مدت جسمی و روحی نیز برای شما به ارمغان بیاورد.

 • حواس پرتی های کوچک و بزرگ:

از آن جایی که معمولا محل کار و زندگی یک فریلنسر یکسان است و اغلب آزادکار ها در خانه و منزل خود مشغول به کار هستند و به دلیل اینکه قوانین و سخت گیری و شرایط رسمی محیط کاری دیگر وجود ندارد، احتمال اینکه حواس شما بیشتر پرت شود و مشغول به چیز های دیگری غیر از کار ها، برنامه ها و اولویت های خود شوید بیشتر است. پس علاوه بر اینکه باید سعی کنید تمرکز خود را حفظ کنید و از برنامه های خود خارج نشوید و به کار های دیگر مشغول نشوید، می توانید با تغییر دکوراسیون یا انتخاب اتاق و مکان خاصی برای کار، میزان این حواس پرتی ها را کاهش داده و سعی کنید محیط را به گونه ای تغییر دهید و آماده کنید تا به هنگام کار حس جدی و رسمی تری به شما بدهد و عوامل حواس پرتی را تا جایی که می توانید کم و از خود دور کنید.

علاوه بر این موارد سعی کنید به هنگام کار، خصوصا اگر حرفه شما به صورتی است که نیاز است مدام در اینترنت و فضای مجازی جست و جو کنید، از پرسه زدن ها و سرچ های بیهوده و غرق شدن در مطالب بی ربط و خواندن خبر ها و مطالب بی ارتباط جدا خودداری کنید.

اگر نمی توانید خودتان را کنترل کنید و این کار برایتان سخت است، برنامه ها و افزونه های مختلف و زیادی چه برای موبایل و چه به صورت دسکتاپ و برای مرورگر های مختلف وجود دارند که می توانید با استفاده از آن ها، محدودیت های مختلف زمانی برای استفاده از برنامه هایی که حواس شما را پرت می کنند یا سایت هایی که مربوط به کار شما نمی شوند تعیین کنید و دسترسی خود را در زمان انجام پروژه ها به این قبیل از عوامل حواس پرتی و اتلاف وقت، محدود کنید.

در زمان کار اگر نیاز به وسیله ای خاص که ممکن است حواستان را پرت کند ندارید می توانید آن را برای مدتی که مشغول به کار هستید از خودتان دور کنید یا به هر نحو و روش کاری کنید که به سمت آن نروید و به یاد آن نیوفتید.

مثلا می توانید گوشی و تبلت خود را اگر در طول کار به آن نیاز پیدا نمی کنید خاموش و در جایی دور تر از محل کار خود قرار دهید تا نه توسط تماس و اعلان های آن حواستان پرت شود و تمرکز خود را از دست دهید و نه خود به خود و با دیدن آن به چک کردن پیام های جدید و شبکه های اجتماعی تان وسوسه شوید.

 • مدام جلوی نمایشگر های مختلف بودن:

عکس بارگذاری نشده است

همه ما انسان ها در طول روز و بعد از گذراندن ساعتی مشغول به کار بودن نیاز به استراحت و تجدید قوا داریم.

مشکل از آنجا شروع می شود که در دنیای ماشینی امروز، بسیاری از حرفه ها و خصوصا فریلنسر ها ساعات طولانی و زیادی را در مقابل نمایشگر کامپیوتر و لپ تاپ و گاهی هم موبایل هستند و تخصص و زمینه شغلی و کاری آن ها این شرایط را ایجاب می کند، اما متاسفانه اکثر ما بعد از آنکه کارمان تمام هم می شود یا در بین آن به کمی استراحت مشغول می شویم، باز هم به سراغ کامپیوتر و موبایل خود رفته و شروع به چک کردن اخبار و شبکه های اجتماعی و پیام ها می کنیم.

این کار بجز خستگی بیشتر برای ذهن و افزایش آسیب به چشم ها و در دراز مدت سردرد ها و کاهش توانایی تمرکز و در پی این موارد کاهش ساعات کاری و بازدهی، چیزی برای شما به ارمغان نمی آورد.

اگر می خواهید استراحت کنید و نیاز به فاصله ای کوتاه دارید، پس واقعا استراحت کنید و از جلوی نمایشگر و سیستم تان بلند شوید و مشغول فعالیت و کار دیگری و به دور از آن فضا شوید.

چیزی بخورید، چایی بنوشید، با سایر اعضای خانواده مشغول به صحبت شوید، چند صفحه ای کتاب بخوانید، بوی کاغذ، صدای ورق خوردن صفحات و لمس کردن نوشته ها را تجربه و حس کنید یا اصلا چشمان خود را ببندید و برای مدتی در سکوت دراز بکشید یا اگر دوست دارید به موسیقی ملایمی گوش دهید.

این رفتار ها را تبدیل به عادت کنید!

تعدادی از مواردی که انجام کار ها و بهره وری شما را می توانند مختل کنند، با هم بررسی کردیم، حال اجازه دهید نگاهی به چند موضوعی که می توانند بازدهی شما را بالاتر ببرند و به شما کمک کنند، داشته باشیم.

 • فقط کار های مهم را انجام دهید:

عکس بارگذاری نشده است

پس از آن که کار ها را اولویت بندی کردید، کار های ضروری و مهمی که باید امروز حتما انجام دهید را جدا و انتخاب کنید و فقط روی انجام آن ها به بهترین نحو تمرکز کنید.

سعی نکنید که همه کار های داخل لیست روزانه تان را انجام دهید و لیست را حتما به پایان برسانید. سه کاری که در ابتدای لیست و اولویت شما قرار دارند را انتخاب و به ترتیب شروع به انجامشان کنید و اگر بعد از تمام کردن آن ها و استراحت و خستگی در کردن، باز هم فرصت داشتید، به انجام کار ها و موارد بعدی لیست بپردازید و ادامه دهید.

با این روش دغدغه، استرس و درگیری های ذهنی را هم برای خود کم تر کرده و در پایان آن روز می توانید بگویید که روز موفقی داشته اید.

 • نه گفتن را یاد بگیرید:

شاید در ابتدا سخت باشد، خصوصا وقتی دوستان و آشنایان از شما درخواست انجام دادن کاری را دارند، ولی با تمرین و پس از مدتی می توانید به کار هایی که نمی خواهید یا نمی توانید انجام دهید و شرایطش را به هر دلیل ندارید، نه بگویید، آن ها را به تاخیر بیندازید یا به دیگران محول کنید.

شما زمان و همین طور انرژی محدودی دارید، پس باید آن را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید.

فقط کارهایی را قبول کنید که می توانید در زمان مشخص شده و به بهترین نحو انجامشان دهید و از اولویت ها و اهداف شما هم به دور و در تضاد با آن نیستند.

 • خوب و به اندازه بخوابید و استراحت کنید:

با کم خوابیدن و استراحت نکردن شاید بتوانید در کوتاه مدت کار های بیشتری انجام دهید ( تازه اگر همان ها را بتوانید به خوبی و بدون مشکل به پایان برسانید! ) ولی در دراز مدت برخلاف چیزی که اکثرا تصور می کنند، کار بیشتری انجام نخواهید داد و بالاخره یک جایی کم می آورید و چنین روشی تمرکز، سلامتی، انرژی و حتی زندگی شخصی شما را نیز تحت تاثیر قرار داده و آن را دچار مشکل می کند.

 • بیش از حد درگیر جزییات و پیچیدگی ها نشوید:

توجه بیش از حد به موارد ریز و کوچک و جزییات می تواند کار های ساده و عادی را به کار های پیچیده و چالش ساز و زمان انجام پروژه را هم تا چند برابر افزایش دهد. علاوه بر این موضوعات، ادامه این کار و تبدیل شدن آن به یک عادت می تواند در جنبه های دیگر زندگی شما تاثیر بذارد و باعث آزار و اذیت خودتان نیز شود.

در هنگام انجام دادن پروژه، ابتدا کار و موارد اصلی را تکمیل و تمام کنید و بعد از آن، میزانی مشخص و منطقی از زمان را برای بهبود و کار روی جزییات و موارد خاص اختصاص دهید. سعی نکنید که چیزی عاری از هر گونه مشکل و کامل و بی نقص بسازید و ایجاد کنید، در غیر این صورت مجبور می شوید بقیه زندگی خود را صرف رفع مشکلات کار خود کنید و این چرخه و داستان تا آخر ادامه پیدا می کند!

 • تغذیه مناسب و ورزش را فراموش نکنید:

عکس بارگذاری نشده است

فکر نکنید که با ورزش نکردن و خوردن غذا های حاضری و آماده و اختصاص دادن وقت آن ها برای کار دارید در زمان صرفه جویی می کنید و بهره وری خود را افزایش می دهید!

زمان محدودی که با  این روش ها ذخیره می کنید شاید به زودی نه، ولی در آینده قطعا گریبان تان را خواهد گرفت و آن وقت مجبور خواهید شد که چند برابر این زمان را برای بهبود و بازگشت سلامتی تان صرف و بخش  زیادی از درآمد تان که برای آن به سختی زحمت کشیده بودید را هم خرج هزینه های درمان و دارو و دکتر کنید. پس متعادل و فکر شده کار و زندگی کنید، از خودتان مراقبت کنید و سبک زندگی سالمی را برای خود انتخاب کنید و مطمئن باشید که این کار به بهره وری شما در طولانی مدت نیز کمک خواهد کرد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به موارد مختلفی که می توانند در بازدهی و بهره وری شما تاثیر داشته باشند بپردازیم و نکاتی را هم پیرامون آن ها بیان کنیم.

ممنون از اینکه تا آخر مقاله همراه ما بودید.

امیدوارم که از مطالب این مقاله بهره لازم را برده باشید و حین کار و انجام پروژه هایتان از راهکار های ارائه شده استفاده کنید و برای شما موثر باشند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را درباره این مقاله و محتوای آن با ما در میان بگذارید و از تجربه های خود یا اطرافیان تان در این زمینه برای ما و سایر مخاطبان بگویید. همچنین لطفا این مقاله را با دوستان، آشنایان و همکاران تان نیز به اشتراک بگذارید تا آن ها هم بتوانند از مطالب ارائه شده استفاده کنند و نظرات خود را بیان کنند.

 

مطالب مرتبط
مزایا و معایب فریلنسینگ

مزایا و معایب فریلنسینگ

رئیس و کارمند خودتی! وقتی به صورت فریلنسری کار کنید دیگه فقط دارید برای خودتون کار می کنید و به کسی نباید جواب پس بدید و کسی نیست که بهتون دستور بده چه کاری رو باید انج...

نویسنده: نام نویسنده
تاریخچه یونیکس و لینوکس

تاریخچه یونیکس و لینوکس

همزمان با توسعه یونیکس و سیستم عامل BSD دیگر سیستم عامل هایی بر پایه یونیکس توسعه پیدا می کردن که مستقیماً بر پایه کدهای تجاری یونیکس بودن یعنی توسط دیگر شرکت ها از شرک...

نویسنده: نام نویسنده
چجوری یه لپ تاپ مناسب برنامه نویسی بگیرم؟

چجوری یه لپ تاپ مناسب برنامه نویسی بگیرم؟

خیلی از دوستان تو زمان شروع به کار و یادگیری و استارت برنامه نویسی براشون ممکنه پیش بیاد و ذهن شون رو درگیر کنه که در واقع یکی از پیش نیاز ها و از لوازم شروع به کار برنا...

نویسنده: نام نویسنده
هوش مصنوعی دقیقا چیه؟

هوش مصنوعی دقیقا چیه؟

سرعت گسترش هوش مصنوعی و پیشرفت اون در سال های اخیر روندی به شدت صعودی گرفته و هر روز بیش از پیش در زندگی و تعاملات ما نفوذ کرده و تاثیر میذاره و این روز ها اگه بیشتر دقت...

نویسنده: نام نویسنده
چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

از آنجا که این مقاله بیشتر جنبه راه کاری و راه حلی دارد، پس بدون هیچ مقدمه و مطرح کردن سوالی به سراغ مراحل و کار هایی که برای رسیدن به موفقیت در آزادکاری-فارغ از تخصص و ...

نویسنده: نام نویسنده
گیت دقیقا چیه؟

گیت دقیقا چیه؟

گیت به بیان ساده یه ابزار برای کنترل و مدیریت نسخه هستش. احتمالا شما هم نرم‌افزارهای زیادی رو دیدین که نسخه‌های متفاوتی از ابتدای انتشارشون وجود داره و هر بار هم ورژ...

نویسنده: نام نویسنده

دیدگاه و نظرات