موضوع مقاله

انواع توزیع های لینوکس

لـرنیا چـیه ؟

Thumbnail Image لرنیا مسیر یادگیری شما را مشخص می کنه و باعث سرعت موفقیتت میشه Thumbnail Image

انواع توزیع های لینوکس
سلامی دوباره به تمام دوستان عزیزو گرامی ما تو این مطلب به ادامه بحث لینوکسیمون می‌پردازیم و دوست داریم همواره در کنار شما باشیم تا بتونیم به بهترین حالت ممکن این غول عظیم رو که امروزه خیلی غوغا کرده رو بیشتر بررسیش کنیم؛

 خوب از مطلب قبلی شناختی راجع لینوکس و دنیای یونیکسی داشتیم و تونستیم بیشتر باهاش آشناتون کنیم پس همواره با ما باشین تا در این مطلب کلاً راجع لینوکس، ظهورش و انواع توزیع هاش بپردازیم.

 بریم سراغ اصل مطلب اول اینکه لینوکس در چه سالی ظهور کرد و چطوری تونست اونم در عرض چند ماه اینقدر در دلهامون جا بگیره؟؟

 اگه دوست دارین مطالب بیشترمونو مطالعه کنین حتماً به بلاگ لرنیا سری بزنین و از جدیدترین آموزشامون بهره مند بشین.

تولد یک هسته ساده و کوچکی به نام لینوکس

سالیان درازی بود که از سرکذشت یونیکس و انشعاباتش می گذشت و اون موقع اکثر برنامه‌های مهم و کارآمد توسط شرکتای بزرگ اصلاً مجانی نبودن و باید در ازاشون یک عالمه هزینه می کردین اما بازم بنیادی ناسودبری اون زمان پا به عرصه گذاشته بود به اسم گنو که علاقه شدیدی داشت برنامه‌هایی که می نویسه رو به قول خودمون صلواتی عرضه کنه و همین کارو می‌کرد و هنوزم بهترین برنامه‌هایی که غالباً در موبایلامون هست و حتی نمی‌بینیم و خیلی کاربرد داشته رو همین بنیاد زده و اکثر برنامه‌های مجانی و رایگانو وقتی بیابیم از همین بنیاد ممکنه نشعت گرفته باشه؛

هدف بنیاد گنو

عکس بارگذاری نشده است

خلاصه اون زمان یونیکس پولی بود و بنیاد گنو دنبال این بود که یک روزی یک چیزی مثل یونیکس بسازه که کاملاً شبیه به یونیکس باشه که تو مطلب قبلی هم گفتیم میشه شبه یونیکس اما خداراشکر با تمام تلاش مستمر این بنیاد بالاخره کل اجزای یک سیستم عاملو تونست پیاده‌سازی کنه به جز یک بخش بسیار مهمش که اسمش کرنل یا هسته سیستم عامل بود. حقیقتاً بدون وجود هسته سیستم عامل نمیشد سیستم عاملو بیرون داد و منتشر ش کرد برای همین فرصت خوبی بود که لینوکس بالاخره متولد بشه. حدوداً سال‌های ۱۳۷۰ یا همون ۱۹۹۱ میلادی بود که سیستم عامل بی اس دی بنابه دلایل حقوقی و قضایی کارش به دادگاه کشید و از ادامه توسعه این سیستم عامل کاملاً یونیکسی تا حدود زیادی محروم ماند (شرکت سازنده یونیکس تو مطلب قبلی گفتیم از بی اس دی به خاطر استفاده غیر قانونی از کدهاش شکایت کرد برای همین کارش به دادگاه کشید).

چرا واقعا با وجود بی اس دی در اون زمان لینوکس تونسته جاشو بگیره؟

 اگر بی اس دی که داشت با سرعت خوبی پیش می‌رفت کارش به دادگاه نمی کشید الان دیگه چیزی به اسم لینوکس وجود خارجی هم نمی داشت اما همین قضیه و کندی های روند توسعه بی اس دی فرصت خوبی بود هم برای بنیاد گنو. سرانجام فردی فلاندی به نام لینوس توروالدز دست به کار شد و به تنهایی شروع کرد به کد زنی یک کرنلی سبک برای سیستم‌هایی با پردازنده ۳۲ بیتی برای رایانه و بلاخره تو سال ۱۹۹۱ تونست اونو بسازه.

در وضعیت الان میشه کرنل نوشت؟

 کرنل نویسی واقعاً کار سخت و دشواری هست و با ظهور لینوکس تقریباً نوشتن یک کرنل هم وقت تلف کردنه و هم هیچ سود و عایدی هم نداره چون لینوکس به شدت پیشرفت کرده و اصلاً نمیشه چیزی جاشو بگیره.

آشنایی با اجزای یک سیستم عامل

خیلی مهمه قبل از اینکه بخواهیم وارد بحث هسته و کرنل و … بشیم اصلاً اجزا و اساس اصلی یک سیستم عاملو بدونیم و درک کنیم؛ خوب حالا می‌خواهیم با نگاهی باز بهش بپردازیم؛ یک سیستم عامل از اجزای زیر تشکیل میشه:

* هسته سیستم عامل: مهم‌ترین بخش یک سیستم عامل همین هسته که حقیقا دقیق‌تر بهتون بگم مثل مخ خودمون عمل می کنه اما این‌ام بدونین که ما با مخ خالی هم نمی تونیم کاری بکنیم پس بدون وجود یک محیطی مناسب برای کرنل نمیشه ازش به درستی استفاده کرد؛ هسته سیستم عامل حقیقتاً کارش پردازش تمام برنامه‌های اجرایی، توقف، اجرا و … هست و همچنین وظایف دیگری هم به عهده می گیره نظیر کنترل فایل سیستم‌ها و پشتیبانی از سخت افزارهای مهم و اساسی رایانه.

* برنامه‌های سیستمی: برنامه‌های سیستم به اون دسته از برنامه‌ها گفته میشه که کرنل برای اجرای عملکرداش بهشون نیاز داره مثلاً دستورات خط فرمان و همچنین خود خط فرمان در‌واقع یک نوع برنامه سیستمی هستن که در سیستم‌های یونیکسی اسمشون بش هست و در ویندوز به اسم  CMD می شناسیمشون.

* برنامه‌های غیر سیستمی: برنامه‌های غیر سیستمی به اون دسته می گن که کرنل یا همون هسته سیستم عامل بهشون نیازی نداره و بیشترشون به صورت مستقل از عمل‌کرد سیستمی اجرا میشن مانند ویرایشگر متن، تصویر، محیط یکپارچه برنامه نویسی (IDE) و ...

* بارگذار: قبل از اینکه سیستم عامل اجرا بشه بایوس که در حافظه ROM قرار داره به سرعت میاد برنامه بارگذار رو که اسمش در‌واقع boot هست رو اجرا می کنه؛ بارگذار کارش اجرا کردن سیستم عامل یا هسته سیستم عامل هست (در هسته های ترکیبی مثل ویندوز اول کرنل اجرا نمیشه ولی تو لینوکس اول و آخرش این کرنل هست که اجرا میشه).

* کامپایلرها: یکی از دیگر برنامه‌های سیستمی کامپایلرها و مفسرها هستن اما وجودشون ضرری نیست ولی برای توسعه و برنامه نویسی به زبان‌های سی و اسمبلی و همچنین رفع اشکلات برنامه‌های نوشته شده ضروری ان.

* فایل‌های کانفیگی: فایل‌های کانفیکی در‌واقع نقش اساسی در تنظیمات یک سیستم عامل دارن؛ این فایل‌ها غالباً در یک سیستم عامل یونیکسی در پوشه ای به نام etc نگهداری میشن و برنامه‌ها بیشترشون از همین استاندارد پیروی می‌کنند (این استاندارد بخشی از FHS هست)؛ فایل‌های کانفیگ نظیر حساب‌های کاربری، رمزها، تنظیمات تقویم و ساعت، تنظیمات کیبورد و … هستن.

* میزکار: تازه رسیدیم به بخش مهم یک سیستم عامل که بدون اون هیچ کسی امروزه بدون وجودش نگاه هم حتی حاضر نیست به سیستم عامل بکنه؛ میزکار یک مدیریت پنجره ای کامل منتشکل از پنجره ها، ویجت ها، دیالوگ ها و … است و هدفش آسان سازی ارتباط کاربر با رایانه است؛ سیستم عامل ویندوز که از میزکار خودش استفاده می کنه اما لینوکس می تونه میزکارهایی متفاوت داشته باشه نظیر گنوم، دارچین (سینامن)، پلاسما و ...؛ میزکارها در‌واقع توسط واسط گرافیکی کاربر در سیستم عامل ها نصب میشن و بر اساس همین واسط اجرا میشن؛ امروزه به جرأت میشه گفت تمام سیستم عاملا از واسط گرافیکی استفاده می کنن و دیگه شیوه گذشته رو مبتنی بر خط فرمان بودن رو گذاشتن کنار.

* فایل سیستم: رسیدیم به فایل سیستم که خیلی بخش حیاتی تو سیستم عامل هست؛ فایل سیستم در‌واقع کل دیسکی و محلی که سیستم عامل هستو اشغال می کنه و کارش مدیریت فایل‌ها و پوشه هاست؛ امروزه بشر تونسته بهترین فایل سیستم‌ها رو توسعه بده از جمله NTFS که برای ویندوز استفاده میشه، فایل سیستم Ext4 که لینوکس ازش استفاده می کنه، فایل سیستم UFS که مخصوص یونیکس هستش و ….

بازم خوب شد این بخشو یک برسی کردیم حالا بازم به سال‌های ۱۹۹۱ بر‌می‌گردیم و ادامه توسعه لینوکسو قشنگ با هم مرورش می کنیم؛

ادامه توسعه لینوکس

لینوکس یک سیستم عامل نبوده بلکه یک هسته سیستم عامل بود و اون زمان بنیاد گنو توسته بود تمام اجزای سیستم عاملی شبیه به یونیکس رو بسازه به جز کرنل و هسته لینوکس برای پرکردن این کاستی بهترین گزینه اما بازم شرکت گنو به صورت جداگونه رفت به توسعه کرنل اختصاصی خودش به اسم هرد اما هرد مثل لینوکس نتونست پیشرفت بکنه و هنوز تو پشتیبانی ۳۲ بیتی هم گیر کرده (در حالی که لینوکس الان تو همه اکثر سیستم‌ها با هر نوع پردازنده ای پشتیبانی میشه).

 لینوکس اولش اسم نداشت و لینوس می‌خواست اسمی براش انتخاب کنه خلاصه کلمه لینوکسو دوستش رو هسته نوشته شده می گذاره و بدین صورت لینوکس نمامیده میشه.

 کمی از توسعه لینوکس می گذشت که لینوس تصیمیم می گیره این هسته رو به انجمن مینیکسی ها معرفی کنه (سیستم عامل لینوکس شباهت زیادی اون موقع با ساختار مینیکس داشته؛ مینیکس در‌واقع یک سیستم عامل شبه یونیکس بود که رایگان عرضه میشد اما خیلی برای استفادش محدودیت داشت).

 لینوس بعد از معرفی محصولش می گه که من برای نوشتن این هسته فقط قصد تفریحی داشتم و می دونم چیز خاصی هم نیستش.

 اما حقیقا در طول زمان طور دیگه ای بود و باعث شد یک کرنل ساده تبدیل بشه به یک کرنلی بزرگ با تمام امکانات مورد نیاز یک سیستم عامل؛ کم کم برنامه نویسان زیادی برای توسعه هسته لینوکس داوطلب شدن؛ هسته لینوکس به صورت رایگان عرضه می‌شد اونم تحت مجوز GPL (یعنی شما حق ندارین لینوکسو انحصاریش کنین) همین قضیه باعث شده بود که برنامه نویسان و گیک های عاشق کد نویسی همشون جمع بشن برای کدنویسی.

ادامه توسعه هسته لینوکس

هسته لینوکسو برنامه نویسان تا جایی که تونستن با برنامه‌های ساخته شده شرکت گنو سازگار کردن تا بشه یک سیستم عامل کاملش کرد.

 همین روال ادامه داشت تا اینکه بالاخره اولین سیستم عاملا بر پایه هسته لینوکس پا به عرصه گذاشتن و به هرکدومشون از همون موقع تا الان توزیع لینوکس گفته میشد.

توزیع های لینوکس

توزیع لینوکس یا در حقیقت توزیع گنو/لینوکس (در حالت عامیانه بین بیشتر مردم گنو/لینوکس به عنوان لینوکس شناخته میشه که البته اشتباه هستش چون لینوکس فقط بخشی از سیستم عامله و بقیش برنامه‌های گنو هستن) به هر انشعابی می گن که بر پایه برنامه‌های سیستمی گنو به همراه هسته لینوکس ارائه میشه؛ در طول زمان توزیع‌های زیادی بر اساس لینوکس منتشر شدن که هر کدوم کارایی خاص خودشونو دارن.

 حالا بازم ما بهتره بیشتر با انواع توزیع‌های لینوکسی آشنا بشیم؛ در حال حاضر میشه گفت هزاران هزار توزیع لینوکسی ممکنه وجود داشته باشه که هر توزیعی بر پایه یک توزیع دیگه ساخته شده چون لینوکس رایگانه و میشه توزیع هاشم رایگان عرضه کرد و از روش توزیع ساخت.

 توزیع‌های لینوکسی بر اساس مدیریت بسته هاشون شناخته میشن ما دوست داریم اونا رو بهتون قشنگ معرفی کنیم.

توزیع های دبیان بیسی

به توزیع‌هایی می گن که بر پایه سیستم عامل دبیان گنو/لینوکس هستن و از مدیریت بسته مخصوصش استفاده می کنن؛ توزیع‌های دبیان بیسی اکثر توزیع‌ها و انشعابات لینوکسی رو تشکیل میدن.

قبل از اینکه بخواهیم با دبیان بیس دقیق‌تر آشنا بشیم خیلی خوب میشه اولش بریم یک راست سراغ توزیع محبوب دبیان.

توزیع دبیان یا دبین

عکس بارگذاری نشده است

زمانی که هسته لینوکس توسط برنامه نویسان در محیط برنامه‌های گنو برای ارائه دادن یک سیستم عامل شبه یونیکس توسعه داده میشد؛ در اون زمان اولین توزیع لینوکس پا به عرصه گذاشت اما خیلی باگ و خاطا داشت برای همین توسعش متوقف شد و بالاخره یک توزیعی خام و عالی به اسم دبیان توسط یک جامعه کاربری به وجود اومد؛ دبیان نسب به توزیع قبلی خود بسیار پایدارتر و بهتر بود و همچنین باگ های کمتری داشت.

وضعیت فعلی دبیان

 این توزیع محبوب امروزه هم با بهترین حالت ممکن داره توسعه داده میشه و در‌واقع اکثر توزیع‌های لینوکسی بر پایه همین دبیان توسعه پیدا کردن؛ دبیان به خودی خود مستقل از دیگر توزیع‌های امروزی طراحی شده و بسیار ساختار منظمی داره.

مدیریت بسته دبیان

 دبیان برای نصب، حذف و مدیریت برنامه هاش از یک مدیریت بسته ای به اسم DPKG استفاده می‌کند (مخفف عبارت Debian Package Manager) این مدیریت بسته در بین مدیریت بسته های لینوکسی قوی‌ترین و پراستفاده ترین مدیریت بسته شناخته میشه؛ شما باهاش به راحتی می تونین با یک کد خط برنامه نصب کنین و همچنین باهاش میشه کارهای فراوانی رو انجام داد.

 بسته های نصبی (مثلاً بسته های نصبی اندرویند فایل apk هست) دبیان با پسوند deb. هستن و شما خیلی راحت در صورت نبود اینترنت به صورت آفلاین می تونین برنامه‌های مورد نظر خودتونو با داشتن همین فایل‌ها نصب کنین.

پشتیبانی دبیان در رایانه ها

دبیان در اکثر رایانه ها پشتیبانی میشه که ما نوع پردازندشو اینجا قشنگ براتون شرح میدیم:

* پردازنده amd64: لپ تاپ ها و رایانه های شخصی جدید که ۶۴ بیتی هستن در دبیان amd64 هستن و شما باید دبیان amd64 را برای این رایانه ها نصب کنین.

* پردازنده i386: رایانه های شخصی قدیمی که ۳۲ بیتی اند دبیان i386 می‌تواند اونا رو پشتیبانی کنه.

* پردازنده arm64: تو تلفن‌های همراه هم میشه دبیان نصب کرد البته باید دبیان arm64 رو نصب کنین.

انشعاب های دبیان

دبیان به صورت رایگان و همچنین با بسته هایی متن باز ارائه میشه؛ شما خیلی راحت اگه مهارت تغییر دبیان رو داشته باشین می تونین یک توزیع لینوکسی بر پایه دبیان بسازین؛ توزیع‌های محبوبی از دبیان به صورت مستقیم و غیر مستقیم نشعت گرفتند نظیر اوبونتو، لینوکس میت (لینوکس نعنا)، کالی لینوکس و ….

توزیع محبوب اوبونتو

عکس بارگذاری نشده است

اوبونتو این روزا خیلی محبوب شده و تقریباً اکثر کسایی که از ویندوز به لینوکس مهاجرت می کنن یک راست میرن سمت اوبونتو.

پدید اومدن اوبونتو

 توزیع اوبونتو بر پایه نسخه آزمایشی دبیان ساخته شده و همراهش میزکار گنوم هم از پیش نصبه همچنین برنامه‌هایی کاربردی هم داره نظیر مجموعه لبیره آفیس برای کارای اداری (شبیه به مایکروسافت آفیس هست اما رایگانه و از فرمت های ورد، پاورپوینت، اکسل و … پشتیبانی می کنه) خلاصه اوبونتو برای یک کاربر مبتدی اگه سیستم خوبی داشته باشه و قدیمی نباشه بهترینه.

 یکی از مزیت‌های دیگه اوبونتو وجود آموزش‌های داکیومنتی، ویدئویی، متنی و مقاله‌ای بسیاری داره و شما در‌واقع داخلش به هر مشکلی که بخورید سریع میشه حلش کرد.

 شما با نصب اوبونتو نیاز به نصب درایور های اصلی رو ندارین و فقط برای درایور گرافیکی و بعضی چاپگرهای مخصوص لازمه نصبشون کنین؛ اوبونتو برخلاف توزیع دبیان که بیشتر رایانه ها رو پشتیبانی می کنه فقط رایانه های شخصی ۶۴ بیتی رو پشتیبانی می کنه همچنین حجم فایل نصبی اوبونتو ۳ گیگ به بالاست.

انتشارات اوبونتو

توزیع محبوب اوبونتو هر شش ماه یکبار در ماه های آوریل و اکتبر منتشر میشه و نام نسخش بر اساس سال و ماه انتشارشه؛ پشتیبانی بسته های نصبی اوبونتو و بروز رسانی هاش در هر نسخه فقط تا ۹ هست بعد از گذشت ۹ ماه باید اوبونتو رو به نسخه جدید بروز رسانی کنین البته یک استثنایی هم هست هر دو سال یک بار نسخه‌ای در سال‌های زوج (مثلاً ۲۰۱۸، ۲۰۲۰) منتشر میشه در ماه آوریل که ۵ سال حتی پشتیبانی رایگان داره! این نوع نسخه های اوبونتو پایدار هستن برای کاربرایی که دوست دارن یک سیستم عامل کامل داشته باشن و هیچ دغدغه ای نظیر باگ ها و بروز رسانی سراغشون نیاد.

پشتیبانی عالی اوبونتو از فایل سیستم ZFS

همونطور که قبلاً گفتیم اکثر لینوکس ها در فایل سیستم Ext4 نصب میشن اما اوبونتو به طرز شگفت آوری تو بهترین فایل سیستم دنیا به اسم ZFS هم میشه نصبش کرد.

پشتیبانی از درایو های ویندوزی و نصب راحت

اوبونتو خیلی راحت میشه در کنار ویندوز نصبش کرد؛ تو نسخه های قدیمی اوبونتو ۳۲ بیتی هم پشتیبانی میشد و سرعتش بالاتر بود متأسفانه نسخه های جدیدش هم سنگین شده و هم پر از باگ های عجیب و غریب! اوبونتو قبلاً برای نصب در دیسک یا یک پارتیشنی مخصوص فقط ۱۶ گیگ لازم داشت اما حالا بهتره ۲۰ گیگ رو براش تو ویندوز Shrink کنین.

 خیلی راحت میشه اوبونتو رو در کنار ویندوز نصبش کرد فقط کافیه یک درایو براش اختصاص بدید یا درایوی رو به دو بخش تقسیم کنین.

 بعد از این کار خیلی راحت میشه اوبونتو رو تو همون درایو یا پارتیشن انتخابیش نصب کرد.

مدیریت بسته اوبونتو چیه؟

اوبونتو همانند دبیان از مدیریت بسته DPKG استفاده می کنه و همچنین برای راحتی توسعه دهندها میشه حتی از حالت PPA برای مخزن های پویا هم استفاده کرد؛ اوبونتو مخزنش از دبیان جداست و در ایران هم سرور داره برای نصب برنامه هاش.

شرکت توسعه دهنده اوبونتو چیه؟

اوبونتو برخلاف دبیان که یک جامعه کاربری فقط توسعش میده در‌واقع توسط یک شرکت تجاری به اسم کنونیکال توسعه پیدا می کنه این شرکت جدیداً با شرکت مایکروسافت قراردادهایی داره برای فضاهای ابری و … و در ارائه دادن فضاهای ابری و سیستم عامل فضای ابری پیشگام هستش.

اوبونتو سرور چی هست دقیقا؟

اوبونتو فقط مخصوص رایانه های شخصی نیست بلکه میشه ازش برای مدیریت سرور هم استفاده کرد و امروزه بعضی سرورهای لینوکسی از اوبونتو سرور برای مدیریت سرورهای خود استفاده می کنند.

توزیع لینوکس مینت

عکس بارگذاری نشده است

خوب بریم سراغ یک توزیعی سبک‌تر از اوبونتو که بر پایه اوبونتو هم هست.

 این توزیع لینوکسی هم در سیستم‌های ۳۲ بیتی و هم ۶۴ بیتی پشیتبانی میشه و خیلی نسب به اوبونتو سبک هستش؛ شما اگه رایانه قدیمی دارین لینوکس مینت یکی از بهترین گزینه هاست.

میزکار لینوکس مینت چی هست؟

میزکار لینوکس مینت اسمش سینامن (دارچین) هست؛ این میزکار بر پایه گنوم ۲ ساخته شده و بسیار سبک و کاربردی هست.

میزکار دارچین فقط مخصوص لینوکس مینت نبوده و میشه تو دبیان و … هم نصبش کرد.

توزیع کالی لینوکس

عکس بارگذاری نشده است

کالی لینوکس در‌واقع مخصوص هکرها ساخته شده؛ در‌واقع همون دبیان هست با نرم افزارهایی فراوان؛ حدوداً هزاران برنامه داره مخصوص هک و نفوذ اگه تو حوزه هک می خواین فعالیت کنین بدون هیچ مکثی حتماً از کالی لینوکس استفاده کنین.

کالی لینوکس هم از گنوم به عنوان میزکار استفاده می کنه.

توزیع اسکلس

عکس بارگذاری نشده است

شاید اصلاً دوست نداشته باشین یک لینوکسو همش نصب کنین و دوست داشته باشین همه جا اونو تو فلشتون داشته باشین؛ توزیع اسلکس که بر پایه دبیان ۹ ساخته شده بهترین گزینه است! یک لینوکس در جیب شما شعار این سیستم عامله!

میزکار اسکلس

اسکلس از گنوم ۲ پشتیبانی می کنه و خیلی سبک ساخته شده در حالی که با گنوم منتشر میشه ۳۰۰ مگ حجمشه! باورتون نمیشه.

چطوری ازش استفاده کنیم؟

فقط کافیه تو فلشتون با برنامه rufus رایت کرده و سپس به هر سیستمی که می‌خواهین بزنین و از راه بوت منو اونو اجرا کنین.

این توزیع لینوکسی خیلی عالیه و مخصوص ویروس نویسا ساخته شده.

انشعاب های رد هت

رد هت یک توزیعی مثل دبیانه اما مستقل هستش نسبت به دبیان و انشعابات زیادی ازش ساخته شده مثل فدورا، رهل، سنت او اس و ….

مدیریت بسته استاندارد در لینوکس

در توزیع رد هت و انشعاب هاش از مدیریت بسته ای به اسم RPM استفاده میشه که در‌واقع استاندارد هستش و آسون ترین پیاده‌سازی هم محسوب میشه.

توزیع رد هت

عکس بارگذاری نشده است

رد هت یا کلاه قرمز در‌واقع یکی از شاخه‌های اصلی لینوکس هست همانند دبیان و هر انشعابی رو ازش رد هت بیس می گن.

رهل یا REHL چیه؟

توزیع REHL یک ردهت بیس هستش که توسط شرکت ردهت هم توسعه پیدا می کنه و جالب اینجاست که متن باز هست اما پولی یعنی کارکنان شرکت ردهت از همین راه درآمد دارند.

توزیع فدورا

عکس بارگذاری نشده است

فدورا یک توزیعی خوب برای برنامه نویسا هستش و شباهتی به اوبونتو داره اما بر پایه رد هست توسعه داده میشه و رایگانه همچنین از میزکار گنوم بدون هیچ دخل و تصرفی استفاده می کنه.

 توزیع‌هایی مثل اوبونتو در میزکار گنوم تغییرات ظاهری دارند اما توزیع فدورا از گنوم بدون تغییرات اساسی استفاده می کنه.

سنت او اس

عکس بارگذاری نشده است

تقریباً اکثر سرورهای لینوکسی جهان از سنت او اس استفاده می‌کنند.

 سنت او اس (سیستم عامل سکه) در‌واقع کپی برابر با اصله رهل هست و مفت و مجانی ارائه میشه (اما قانونی چون رهل در ازای پشتیبانی پول دریافت می کنه)؛ سنت او اس خدماتش بیشتر از اوبونتو سرور هست و کاملاً مخصوص سرورها ساخته شده و امکاناتی عالی رو برای وب سرورهای PHP و پایتون ارائه میده.

توزیع های مستقل

در کنار توزیع‌های لینوکسی بعضی هاشون کاملاً مستقل بدون انشعاب از دیگر توزیع‌ها طراحی شدن؛ اغلب این توزیع‌ها سریع، سبک با بهترین امکانات هستن که ما به دو تا از اونا اشاره می‌کنیم.

توزیع اندروید

عکس بارگذاری نشده است

اگه بخوایم نظرسنجی بگذاریم اکثر کاربران جهان دارن از اندروید استفاده می کنن و همچنین اندروید پر استفاده ترین توزیع لینوکس هستش و کاملاً مستقل توسط یک نفر نوشته شده سپس شرکت گوگل اونو خریده و به بهترین حالت ممکن تا به امروز اونو توسعه داده.

 این توزیع بسیار سبک هست مخصوصاً نسخه های قدیمیش و برنامه‌ های اجراییش بر پایه بسته های زبان برنامه نویسی جاوا ساخته شده

میزکار اندروید

تمام بخش‌های گرافیکی اندروید بر پایه جاوا نوشته شدن و از یو آی خاص اندروید بهره مندن همچنین برنامه‌های اندرویدی هم از همین اساس پیروی می کنن.

اکثر موبایل ها، تبلت ها و دیگر وسایل غیر از رایانه های شخصی از اندروید استفاده می کنن و اندروید بیشترین پشتیبانی رو در پردازنده arm داره.

مدیریت بسته اندروید

اندروید یک مدیریت بسته ای به نام Android Installer داره که به صورت گرافیکی نوشته شده و خیلی پیشرفته هستش و همچنین پسوند برنامه‌های نصبی اندروید apk. هست.

توزیع سلوس

سلوس یکی از بهترین توزیع‌های لینوکسی هست که هم مستقله و هم گزینه خوبیه برای لپ تاپ ها؛ این توزیع از میزکارهای بوجی، گنوم، پلاسما، ماته پشتیبانی می کنه و حجم سلوس پلاسما (با اینکه پلاسما خیلی میزکاری سنگینی هست) حتی از لینوکس مینت هم سبک تره!

چطوری پیشتیبانی میشه؟

سلوس نیازی به بروز رسانی نداره و همیشه بروزه که بهش می گن رولینگ.

 این توزیع بر خلاف اوبونتو نیازی نیست به خاطر پیشتبانی به نسخه بعدی بروزرسانیش کنین و همچنین بسیار سبک‌تر از اوبونتو بوده و برنامه‌های کاربردیش هم بیشتره.

 حجم سلوس از ۱.۷ تا ۱.۹ گیگ هستش و توسط جامعه کاربریش توسعه پیدا می کنه؛ همچنین از یک مدیریت بسته ای به اسم EOPKG استفاده می کنه که خیلی عالیه با امکاناتی فراوان.

امیدوارم از این مطلبمون لذت برده باشین ولی اینو بدونین این تازه اول آشنایی با لینوکس هستش و دنیای لینوکس خیلی از چیزی که فکرشو می‌کنیم بزرگتره.

 تا مطلبی دیگه خدانگهدار….

مطالب مرتبط
ویژگی‌های جدید پایتون 3.9

ویژگی‌های جدید پایتون 3.9

یک نقطه عطف مهم برای پایتون در سال 2020 اتفاق افتاد. پایتون 2.7 برای اولین بار در سال 2010 منتشر شد و در 1 ژانویه 2020 پستیبانی رسمی از اون تموم شد. پایتون 2 نزدیک به 20 سال به خوب...

نویسنده: نام نویسنده
انواع توزیع های لینوکس

انواع توزیع های لینوکس

توزیع لینوکس یا در حقیقت توزیع گنو/لینوکس (در حالت عامیانه بین بیشتر مردم گنو/لینوکس به عنوان لینوکس شناخته میشه که البته اشتباه هستش چون لینوکس فقط بخشی از سیستم عام...

نویسنده: نام نویسنده
درک انواع داده ای ایستا  پویا / قوی ضعیف

درک انواع داده ای ایستا  پویا / قوی ضعیف

دقیقاً در نقطه مقابل نوع استاتیک قرار میگیره یعنی زبان‌هایی که از این نوع استفاده میکنن نوع داده متغییر ها رو در هنگام اجرا بررسی میکنن یا به قول خارجی ها “check on the fly...

نویسنده: نام نویسنده
میکروپایتون چیه؟

میکروپایتون چیه؟

در‌واقع توسعه دهندهای گرامی اومدن دوباره یک کامپایلر مخصوص برای پایتون میکرو کنترلی ساختن و همچنین یک اجرا کنند و … که خیلی کار سختیه و کار هر کسی نیست! ولی همین کار...

نویسنده: نام نویسنده
5+1 کاربرد مختلف پایتون در حوزه تکنولوژی

5+1 کاربرد مختلف پایتون در حوزه تکنولوژی

بررسی ویژگی ها و مزیت ها و جزییات این زبان از حوصله این مقاله خارج هست و در این مقاله من فقط به 5 کاربرد پایتون در تکنولوژی اشاره میکنم ولی اگه علاقمند هستید که بیشتر د...

نویسنده: نام نویسنده
چیزایی که درباره خط فرمان پایتون باید بدونیم

چیزایی که درباره خط فرمان پایتون باید بدونیم

خروجی ها تو پایتون با امکانت زیادی رو به رو هستن شامل فونت مناسب، پشتیبانی از زبان‌های فراوان نظیر فارسی و انگلیسی و همچنین پشتیبانی از رنگ‌های مختلف....

نویسنده: نام نویسنده

دیدگاه و نظرات