موضوع مقاله

بازی ساز کیست

لـرنیا چـیه ؟

Thumbnail Image لرنیا مسیر یادگیری شما را مشخص می کنه و باعث سرعت موفقیتت میشه Thumbnail Image

بازی ساز کیست؟

تو مقاله قبلی، یه صحبت کلی داشتیم درباره بازی سازی و بازی ساز و موتورهای بازی سازی؛ تو این مقاله قصد داریم که درباره موقعیت شغلیش صحبت کنیم.

یه بازی ساز به طور کلی می تونه مستقل از بقیه و برای خودش کار کنه و یا وارد یه تیم بازی سازی بشه یا با یه شرکت بزرگ همکاری بکنه.

بسته به تخصصی که دارین می تونین وارد حوزه های مختلف بازی سازی بشین، اگه برنامه نویس هستین، می تونید وارد تیم فنی بشین، اگر طراحی با نرم افزارهای گرافیکی رو بلدین، میتونین به عنوان آرتیست وارد این حوزه بشین. و همینطور هر چی تیم گسترده تر بشه، نیازه که افراد با تخصص های مختلف (حتی روانشناسی) هم وارد این حوزه بشن. در ادامه مقاله به بررسی موقعیت های مختلف تو حوزه بازی سازی می پردازیم.

برنامه نویس

با پیشرفت تکنولوژی، برنامه نویسی هم پیشرفت کرده. تو اوایل تاریخ بازی های ویدیویی، برنامه نویسا بیشتر مسئول توسعه رو به عهده داشتن که طراحی هم جزو وظایفشون بود. اما با پیشرفت چشمگیری که سخت افزار و نرم افزار و پیچیده تر شدن بیشتر بازی ها، تیم های توسعه هم طبیعتا رشد پیدا کردن.

عکس بارگذاری نشده است

* تصویر بالا اولین نسخه توزیع شده از بازی Spacewar تو سال 1962 هستش *

برنامه نویس بازی، به نوع خودش یه مهندس نرم افزار محسوب میشه که فعالیت تو حوزه بازی سازی رو انتخاب می کنه. برنامه نویس بازی، با نوشتن کدها تو هسته اصلی بازی، به بازی حیات می بخشه.

مسئولیت اصلی یه برنامه نویس بازی، اتصال ورودی هستش که کاربر از طریق کنسول به سیستم میده و باعث میشه یسری اکشن هایی توی بازی اتفاق بیفته، مثلا حرکت کاراکتر اصلی بازی؛ تمام حرکات شخصیت های مختلفی که توسط بازیکن کنترل نمیشن هم باید برنامه نویس بتونه کدنویسی کنه.

به عنوان برنامه نویس، شما با افراد مختلفی توی تیم ارتباط خواهید داشت، آرتیست های بازی، طراحای بازی، تولیدکننده های بازی، تکنسین های صدا و تسترهای بازی. ارتباط شما با این افراد ازین جهت هستش که مطمئن بشین کدهایی رو که پیاده سازی کردین با نگاه خلاقانه اونا مطابقت داره.

مهارت ارتباطی عالی، توجه به جزئیات و مهارت های پیشرفته تو ریاضیات برای این کار ضروریه. علاوه بر همه این ها، داشتن دانش کافی تو زبان برنامه نویسی C++ واقعا به کارتون میاد.

کاری که شما به عنوان برنامه نویس بازی انجام میدین، به بازی حیات میشه و شما رو تو هسته اصلی بازی سازی قرار میده. علاوه بر این میتونین بهش به عنوان یه شغل پر سود نگاه کنین.

دیزاینر بازی

عکس بارگذاری نشده است

دیزاینر بازی، سبک های گرافیکی بازی، سبک های موسیقی بازی، داستان بازی و ... رو مشخص می کنه.

طراح بازی یا Game Designer، مراحل بازی، طراحی مکانیک بازی، قوانین بازی و گیم پلی یک بازی رو طراحی می کنه. در واع نقش اصلی و هسته مرکزی یک تیم بازی سازی، طراح بازیه.

اگه طراح بازی تو تیم یه اشتباهی مرتکب بشه ممکنه حیات یک تیم بازی سازی و پروژه رو به خطر بندازه.

نیازی نیست که به عنوان طراح بازی، برنامه نویسی و گرافیک یا چیزای دیگه ای رو حرفه ای بلد باشین ولی نیازه که اصول هر کودوم رو برای نظارت رو کارها بدونین.

یه طراح بازی نیازه که زبان انگلیسی قوی داشته باشه، چون تقریبا تمام منابعی که نیاز داره به زبان اصلی هستن. ایده اصلی یک بازی رو طراح بازی توی تیم ارائه میده. یک طرح اولیه از بازی میکشه (یا ارائه میده) و تقریبا هزینه و زمانی که این پروژه نیاز داره رو برآورد می کنه و در نهایت یه سندی رو به اسم GDD (Game Design Document)، ارائه میده. این سند هم تکمیل شده همون ایده اولیه ای هستش که ارائه داده و تمام جزئیات کوچیک و بزرگ توش گفته میشه. طراح بازی هم باید حواسش به بروزرسانی این سند باشه.

یکی از وظایف دیگه طراح بازی تهیه پروتوتایپ یا نمونه اولیه برای بازی هستش. پروتوتایپ هم یه طرح اولیه ای از کل پروژه بازی هستش که طراح میتونه باید اون رو پیاده سازی کنه، بدون این پروتوتایپ، بازی ساخته نمیشه.

برنامه نویسی وظیفه طراح بازی نیست، ولی باید بتونه گیم پلی بازی رو راه اندازی کنه، یعنی رفتار شخصیت ها، سطوح بازی و ... .

یه طراح بازی باید تئوری های طراحی بازی رو بدونه، مقالات و آموزش های مختلف رو بخونه و ببینه، همینطور دانش عمومی خودش رو بالا ببره.

طراح بازی باید از هنر هم سر در بیاره، یه طراح خوب باید بتونه ایده خودش رو طراحی کنه.

آرتیستِ بازی

عکس بارگذاری نشده است

آرتیست بازی کسیه که برای عناصر بصری یک بازی، مثل شخصیت ها، وسایل نقلیه، پس زمینه ها، اشیا، رنگ ها، بافت ها، لباس، هنر بعدی و سه بعدی خلق می کنه. این مواردی که گفته شد، به بازی حس و ظاهر می بخشن؛ اصل طرح هایی که آرتیست های بازی پیاده سازیشون می کنن، متمرکز روی گرافیک رایانه ای هستش، ولی هنرمندای بازی توی مراحل ابتدایی، طرح اولیه خودشون رو روی کاغذ پیاده سازی می کنن.

در اصل آرتیست یا هنرمند بازی، مسئوله که گرافیک بازی رو بسازه، مثل طراحی کاراکترها، انیمیشن ها، آبجکت هایی که تو بازی وجود دارن مثل درخت، خونه، سنگ، طراحی محیط و پس زمینه و ...

گرافیست ها یا آرتیست های بازی از ابزارهای مختلف استفاده می کنن. ابزارهای دیجیتالی که ازشون استفاده میشه، فتوشاپ، ایلوستریتور که برای کارهای دوبعدی هستن و برای طراحی های سه بعدی از maya، blender، ZBrush  و ... استفاده میشه.

شکل ظاهری یک بازی، فاکتور بزرگی توی موفقیت اون بازی محسوب میشه و دوم این هستش که بازی قابل بازی کردن باشه (یعنی بشه باهاش بازی کرد و قابل استفاده باشه). یسری بازی ها هستن که سعی دارن محیط رو واقعی نشون بدن، یکسری هم دوست دارن محیط رو شیک تر نشون بدن؛ این وظیفه آرتیست بازیه که شخصیت و محیط و اشیا رو مدلسازی کنه تا به نتیجه دلخواه برسه.

زمینه های گرافیک دوبعدی که تو بازی سازی ازشون استفاده میشه: اسپرایت، پس زمینه، رابط کاربری، تکسچر و متریال، کانسپت

و زمینه های گرافیک سه بعدی که تو بازی سازی ازشون استفاده میشه هم: نورپردازی، محیط های سه بعدی انیمیشن، مدل (کاراکترها و اشیا).

تهیه کننده بازی

نقش تهیه کننده بازی، مالک یک پروژه یا بخش عمده ای از پروژه است (اصطلاحا من بهش میگم بابای پروژه). مسئولیت هایی هم که به عهده داره، جمع کردن و مدیریت کردن یه تیم که متشکل از مهندسا، طراحای بازی، آرتیست های بازی رو به عهده داره. اصل مطلب این که، تهیه کننده وظیفه داره که برنامه ریزی کنه و مطمئن بشه که پروژه تو مسیر درستی داره پیش میره.

تولیدکننده بازی ها، یکمی کارش شبیه ویراستار کتاب هستش، یکم شبیه تولیدکننده فیلم ولی شباهت بیشتری داره به مدیران محصول. تهیه کننده های بازی یا همون تولید کننده ها، برنامه تولید، بودجه، تیم توسعه، مجوزها و کارهای برون سپاری رو مدیریت می کنن. همینطور به تیم کمک میکنن که پروژه رو در زمان معین به سرانجام برسونن.

تستر بازی

تستر بازی، کسیه که تو شرکت های تولیدکننده بازی های ویدیویی کار می کنه و تا قبل از انتشار نسخه نهایی بازی برای عموم، بازی رو کاملا آزمایش می کنه. آزمایش کننده ها یا تسترهای بازی به عنوان تسترهای بتای بازی هم شناخته میشن و کارشون هم به این صورته که نسخه ای از بازی رو دریافت می کنن که به مراحل پایانی کار خودش نزدیکه، بعد اون ها چندین بار از ابتدا تا انتهای بازی رو بازی می کنن تا اگر مشکلی تو بازی وجود داشت رو کشف کنن.

بدون تستر بازی، اشکالات زیادی که توی بازی ممکنه وجود داشته باشه، اون بازی رو غیر قابل پخش می کنه و اعتبار شرکت تولیدکننده بازی های ویدیویی رو از بین می بره.

صحبت نهایی

تو این مقاله درباره موقعیت های مهمی که تو یه تیم بازی سازی می تونه وجود داشته باشه صحبت کردیم، مطمئنا موقعیت های خیلی بیشتر و پیچیده تری تو یه تیم بازی سازی وجود داره که دربارشون هنوز صحبت نکردیم. در ادامه سری مقاله های بازی سازی با هم درباره موقعیت های مختلف هم صحبت می کنیم.

ویدیو مقاله

مطالب مرتبط
ویژگی‌های جدید پایتون 3.9

ویژگی‌های جدید پایتون 3.9

یک نقطه عطف مهم برای پایتون در سال 2020 اتفاق افتاد. پایتون 2.7 برای اولین بار در سال 2010 منتشر شد و در 1 ژانویه 2020 پستیبانی رسمی از اون تموم شد. پایتون 2 نزدیک به 20 سال به خوب...

نویسنده: نام نویسنده
انواع توزیع های لینوکس

انواع توزیع های لینوکس

توزیع لینوکس یا در حقیقت توزیع گنو/لینوکس (در حالت عامیانه بین بیشتر مردم گنو/لینوکس به عنوان لینوکس شناخته میشه که البته اشتباه هستش چون لینوکس فقط بخشی از سیستم عام...

نویسنده: نام نویسنده
درک انواع داده ای ایستا  پویا / قوی ضعیف

درک انواع داده ای ایستا  پویا / قوی ضعیف

دقیقاً در نقطه مقابل نوع استاتیک قرار میگیره یعنی زبان‌هایی که از این نوع استفاده میکنن نوع داده متغییر ها رو در هنگام اجرا بررسی میکنن یا به قول خارجی ها “check on the fly...

نویسنده: نام نویسنده
میکروپایتون چیه؟

میکروپایتون چیه؟

در‌واقع توسعه دهندهای گرامی اومدن دوباره یک کامپایلر مخصوص برای پایتون میکرو کنترلی ساختن و همچنین یک اجرا کنند و … که خیلی کار سختیه و کار هر کسی نیست! ولی همین کار...

نویسنده: نام نویسنده
5+1 کاربرد مختلف پایتون در حوزه تکنولوژی

5+1 کاربرد مختلف پایتون در حوزه تکنولوژی

بررسی ویژگی ها و مزیت ها و جزییات این زبان از حوصله این مقاله خارج هست و در این مقاله من فقط به 5 کاربرد پایتون در تکنولوژی اشاره میکنم ولی اگه علاقمند هستید که بیشتر د...

نویسنده: نام نویسنده
چیزایی که درباره خط فرمان پایتون باید بدونیم

چیزایی که درباره خط فرمان پایتون باید بدونیم

خروجی ها تو پایتون با امکانت زیادی رو به رو هستن شامل فونت مناسب، پشتیبانی از زبان‌های فراوان نظیر فارسی و انگلیسی و همچنین پشتیبانی از رنگ‌های مختلف....

نویسنده: نام نویسنده

دیدگاه و نظرات