موضوع مقاله

مزایا و معایب فریلنسینگ

لـرنیا چـیه ؟

Thumbnail Image لرنیا مسیر یادگیری شما را مشخص می کنه و باعث سرعت موفقیتت میشه Thumbnail Image

مزایا و معایب فریلنسینگ

سلام می کنم خدمت همه دوستان عزیز

امیدوارم سالم و سلامت باشید و لب هاتون خندون.

ممنون از این که مقالات من رو دنبال می کنید و امیدوارم تا به اینجای کار تونسته باشم مطالب مفید و کاربردی رو براتون آماده و ارائه کرده باشم.

از دوستان عزیزی هم که به تازگی به جمع ما اضافه شدن دعوت می کنم بعد از اتمام این مقاله سری هم به بخش وبلاگ بزنن و از مطالبی که براشون تدارک دیدیم استفاده کنن و نظرات و پیشنهادات و خصوصا سوالات و تجارب خودشون رو با ما در میون بذارن.

همون جوری که از عنوان مقاله متوجه شدید در این مقاله می خوام که به مزایا و معایب فریلنسری بپردازم و از این دیدگاه این مفهوم رو مورد بررسی قرار بدم و در موردش باهاتون صحبت کنم و در واقع این مقاله از سری مقالات "فریلنسینگ" هست که می تونید قسمت های قبلی اون رو داخل وبلاگ سایت مطالعه کنید. اما من در اینجا برای دوستان عزیزی که قسمت های قبلی این سری مقالات رو از دست دادن و هنوز اونا رو مطالعه نکردن خلاصه ای از مفاهیم و اصطلاحات پایه ای و تعاریف مورد نیاز رو دوباره بیان می کنم تا این دسته از عزیزان هم بتونن با خیال راحت این مقاله رو مطالعه و از مطالب و محتوای اون استفاده کنن. در عین حال خوانندگان عزیزی که مقالات قبلی این سری رو مطالعه کردن یا به صورت کلی با تعاریف و مفهوم کلی این موضوع آشنا هستن، می تونن از اون قسمت ها عبور کنن و ادامه مقاله رو مطالعه کنن و ازش استفاده کنن.

در آخر هم ذکر این مورد رو لازم میدونم که قصد من از این مقاله نگاهی به شرایط و وضع کار به صورت فریلنسری هست و انتخاب اینکه کدوم سبک و روش کاری مناسب شما هست با شماست و بر اساس شخصیت، علایق و عوامل دیگه هست که باید خودتون اونا رو مورد بررسی قرار بدید و در موردش تصمیم بگیرید.

تاریخچه و تعریف

در ابتدا و برای شروع بهتر است که با تاریخچه و تعریفی کوتاه از این کلمه شروع کنیم.

شاید با خود فکر کنید که این کلمه ساخته و پرداخته دنیای مدرن و ماشینی امروزی است و احتمالا به دوران شکل گیری سیلیکون وَلی و شروع به کار برخی از بزرگترین و سرشناس ترین افراد و شرکت های تکنولوژی امروزی برمی گردد، اما اجازه دهید که قدری ناامید و در واقع شگفت زده تان کنم!

اولین باری که از این کلمه استفاده شد و به نوعی ابداع آن، به حدود قرن18میلادی بر می گردد!

بله درست خواندید، اولین بار در حدود 300 سال پیش از این کلمه استفاده شد!

گفته شده که "سر والتر اسکات" در یکی از رمان های خود به نام "ایوانهواین کلمه را برای اشاره به جنگاوران و سرباز های به کار برده که در جنگ های قرون وسطی برای هر کشور و فردی که به آن ها پول پرداخت می کرده می جنگیدند یا به اصطلاح نیزه می زدند و به ارباب، پادشاه، ملت و جبهه خاصی تعلق و تعهد نداشتند.

جالب است نه؟

ولی همانطور که مشخص است، امروزه این لغت در چنین معنایی استفاده و به کار برده نمی شود و نمی توان چنین مفهومی را برای آن متصور شد!

فریلنسر امروزه  به فردی گفته می شود که با دریافت مبلغ مشخص که مورد توافق خود و کارفرما است به صورت پاره وقت یا ساعتی و در زمان و بازه معین و از ابتدا تعیین شده پروژه ای را انجام داده و به کارفرما تحویل می دهد.

و شاید بتوان نام "پروژه کاری" یا "کار پروژه ای"  را نیز برای آن برگزید و به نوعی آن را عکس استخدام دائم و تمام وقت و کارمندی دانست.

در واقع فریلنسر کسی است که خدمات تخصصی در حوزه ای خاص را به مشتری ها و کارفرمایان ارائه می دهد، بدون اینکه قراردادی بلند مدت داشته باشد و به استخدام آن شرکت یا سازمان درآمده و کارمند رسمی آن یا وابسته به ارگان خاصی باشد.

در فریلنسری این خود آزادکار است که کارفرما هایش را مشخص می کند.

این کلمه با آزادکاری مترادف در نظر گرفته می شود زیرا چنین فردی آزاد است که با توجه با شرایط و بنا به میل خود پروژه و کار را انتخاب کند و از بسیاری محدودیت هایی که مشاغل سنتی و روش کارمندی و استخدامی به همراه دارند به دور است و فریلنسر می تواند معین کند قصد دارد با چه فرد، افراد یا تیم هایی و در چه زمان هایی و چه شرایطی می خواهد فعالیت کند.

می توان گفت که آزادکاری یک مدل و روش کاری است که می شود آن را با کارمندی و استخدام در یک شرکت و مشاغل آزاد که مدل های دیگری هستند مقایسه کرد.

و ذکر این مورد هم ضروری است که نباید فریلنسر یا آزاد کاری را با دورکاری اشتباه گرفت، در دورکاری افراد در واقع کارمند های یک شرکت یا سازمان هستند و به یک تیم یا ارگان خاص و مشخص تعلق دارند که صرفا از مکانی خارج از شرکت و بیرون از محل و فضای اصلی استقرار سازمان، به فعالیت و انجام وظایف خود مشغول هستند.

کمی بیشتر!

حالا که تاریخچه این لغت را خواندیم و به یک تعریف از آن رسیدیم بیاید کمی بیشتر به این دنیا وارد شویم و نگاهی به جنبه های دیگر آزادکاری داشته باشیم و موارد و موضوعاتی جزئی تر را پیرامون این مفهوم با هم بررسی کنیم.

گول اسم را نخورید!

شاید عده ای باشند که بخاطر وجود کلمه "فریدر این لغت با خودشان فکر کنند که فریلنسر ها به صورت رایگان کار می کنند!

اما بگذارید خیالتان را راحت کنم، به هیچ وجه اینطور نیست!

فریلنسر ها هر چه بیشتر در حوزه ای که کار می کنند تجربه و تخصص داشته باشند می توانند مبلغ  بیشتری نیز برای انجام هر پروژه خود بگیرند.

در واقع در صورت حرفه ای بودن یک فریلنسر در حوزه کاری اش، می تواند تا چندین برابر شخصی که کارمند یک سازمان یا استخدام یک شرکت است، درآمد داشته باشد.

البته باید این را هم در نظر داشت که این درآمد همیشه ثابت نیست و ممکن است زمان هایی به دلایل مختلف تعداد پروژه های موجود کم شود، پس حواستان باشد که در دوران وفور و روز های خوب کاری پولتان را چگونه خرج می کنید!

خب تا اینجای کار با تاریخچه این کلمه و مفهوم کلی اون آشنا شدید و امیدوارم که تونسته باشم دید نسبتا خوبی رو از این مفهوم بهتون داده باشم و به درک مناسبی ازش رسیده باشید.

قبل از اون که بخوام مزایا و معایب فریلنسینگ رو براتون بگم، دوست دارم با هم نگاهی داشته باشیم به انواع فریلنسر ها البته جا داره که بگم تقسیم بندی انجام شده تنها دسته بندی موجود نیست ولی بخش زیادی از افراد رو میتونه در بر بگیره.

نوع اول

این دسته شامل افرادی میشه که خودشون در حال حاضر کار تمام وقت یا پاره وقت دارن ولی در عین حال میخوان در اوقات فراغت و بعد از ساعت کاری رسمی خودشون هم درآمد داشته باشن و از شغل و کار جانبی هم در کنار کار اول خودشون درآمدزایی کنن.

نوع دوم

در این دسته افرادی قرار دارند که به صورت تمام وقت به فریلنسینگ مشغول هستند و به صورت همزمان و موازی پروژه هایی رو میگیرن و برای چندین مشتری مشغول به کار هستن. این افراد معمولا از خانه یا فضای کار اشتراکی به عنوان دفتر و محل کار خودشون استفاده میکنن و نرخ دستمزد اون ها هم معمولا به صورت پروژه ای یا ساعتی هست.

نوع سوم

این فریلنسر ها، در یک زمان خاص تنها برای یک کار فرما و روی یک پروژه کار می کنند. این روش برای افرادی که می خوان فقط بازه های مشخصی از سال و ماه رو کار کنن و زمان های مشخص و تعیین شده ای هم برای استراحت و سفر و اوقات فراغت خودشون داشته باشن مفید هست اما از نظر درآمدی کمی ریسکی هست و در یک زمان می تونن فقط یک مشتری داشته باشن و در واقع تنها یک منبع درآمد دارن.

خب حالا که سه تیپ مختلف از فریلنسر ها رو هم با هم بررسی کردیم و نگاهی کلی بهشون داشتیم به نظرم دیگه وقت این رسیده که درباره مزایا و معایب فریلنسینگ و کار فریلنسری باهاتون صحبت کنم.

از اونجایی که نمی خوام مقاله طولانی و خسته کننده بشه برای هر مورد صرفا توضیح کوتاه و مختصری رو میگم چون نمی خوام که مقاله از حالت کاربردی و راهکاری خارج و به صورت داستانی یا بیان تجارب شخصی بشه.

مزایا:

* رئیس و کارمند خودتی!

وقتی به صورت فریلنسری کار کنید دیگه فقط دارید برای خودتون کار می کنید و به کسی نباید جواب پس بدید و کسی نیست که بهتون دستور بده چه کاری رو باید انجام بدید و چه کاری رو نه و خودتونید و خودتون!

* هر زمانی که تو بخوای!

در فریلنسینگ دیگه ساعت اداری و ثبت زمان ورود و خروج و اضافه کاری و مرخصی و چیزای اینطوری وجود نداره! هر زمان که خودتون صلاح بدونید و به استراحت نیاز داشته باشید میتونین کار رو تعطیل کنید و خودتون رو به صرف یک لیوان چای یا قهوه دعوت کنید!

* محل کار جاییه که تو میخوای کار کنی!

علاوه بر موراد قبلی, شما دیگه محدودیت مکانی هم برای کار ندارید و می تونید هر زمان و هر جایی که دوست داشتید و خواستید کار کنید و پروژه رو پیش ببرید.

به علاوه دیگه نیاز زمانی زمان نسبتا زیادی رو صرف رسیدن به محل کار و بعد از چند ساعت کار طولانی و خسته کننده صرف بازگشت دوباره به خونه کنید و توی ترافیک گیر کنید و روزتون خراب بشه.

محل کار شما میتونه همون خونه و اتاق خواب خودتون باشه!

* هر چی تو بخوای!

در ادامه سلسه مراتب آزادی و از بین رفتن خیلی از محدودیت هایی که فریلنسینگ با خودش به همراه میاره باید این مورد رو هم اضافه کنم که شما مجبور نیستید که هر پروژه و کاری که سمت تون میاد رو حتما قبول کنید و انجامش بدید و از آزادی و حق انتخاب برخوردار می شید و می تونید بر اساس زمان و شرایط و عوامل مختلف کار هایی که می خواید رو انتخاب کنید و انجام بدید.

* برنامه ریزی کنید!

از اونجایی که ساعت کاری شما شناور و دیگه دست خودتون هست و همینطور پروژه ها و کار های آتی خودتون رو هم شخصا میتونین رد یا انتخاب و مدیریت کنید در نتیجه میتونید برای جنبه های مختلف زندگی شخصی و کاری خودتون برنامه ریزی کنید و برای مواردی مثل توسعه فردی و آموزش و مدیتیشن و سفر هم وقت جداگانه ای در نظر بگیرید.

* سقف درآمدی وجود نداره!

وقتی کارمند شرکت یا سازمانی هستید درآمد شما در بازه قرار داد و شرایط از پیش تعیین شده ای هست که به شما اعلام شده و هر گونه افزایش درآمد و ترفیع شغلی هم منوط به پذیرش بالا دستی ها و رئیس شما خواهد بود ولی از آن طرف یک فریلنسر هیچ محدودیتی برای درآمد زایی و سقف درآمدی خودش نداره و در عین حال هم نیاز نیست برای ترفیع و ارتقای شغلی خودش دست و پا بزنه.

* محدود به یک چهار چوب و قالب کاری نیستید

وقتی به صورت فریلنسری کار کنید بهترین راه حل و روش برای درخواست، نیاز و مشکل مشتری و کارفرما را خودتون تشخیص می دید و  اجبار به استفاده از یک روش و اره حل رایج و مرسوم درون سازمانی و طی یک مراحل خاص نیست و هر زمانی که بخواید میتونید راهکاری که به نظرتون بهتر هست رو انتخاب و ازش استفاده کنید.

معایب:

* خودتی و خودت!

از اونجایی که دیگه از رئیس و مدیر خبری نیست و کسی نیست که هر ماه مبلغ مشخصی رو به حساب تون واریز کنه، شما از داشتن یه حقوق ثابت و مطمئن ماهانه محروم هستید و ممکنه شرایطی حتی پیش بیاد که تا مدتی از درآمد خبری نباشه.

* هیچ چیز ثابت و قطعی وجود نداره!

همونطور که یک فریلنسر سقف درآمدی نداره و از این جهت محدودیتی براش وجود نداره، کف درآمدی هم عملا براش وجود نداره و اگه به هر دلیلی مدتی نتونید پروژه ای بگیرید از پول و درآمد هم خبری نیست.

* فقط تا وقتی که کار کنی!

در قسمت قبل در مورد حقوق و درآمد ثابت که حرف زدم. توی این بخش میخوام این مورد رو هم اضافه کنم که از بیمه و پاداش و عیدی و اضافه کاری هم دیگه خبری نیست و در واقع دیگه چیزی به اسم بازنشستگی و حقوق بیکاری و همچین مواردی هم وجود نخواهد داشت و شما فقط تا زمانی که کاری انجام بدید، پولی خواهید گرفت.

* همه کاره خودتی!

فریلنسینگ از این جهت که افسار همه امور و کار ها رو به دست خود آدم میده روش و سبک جذابی به نظر میاد ولی باید به این نکته هم توجه کنید که شما دیگه تنها هستید و همه همه کار ها به عهده خود شما هست. یعنی هم باید بازاریابی و برای خودتون تبلیغ کنید، هم با مشتری ها و کارفرما ها مذاکره کنید، هم حساب دخل و خرج و هزینه ها رو داشته باشید و هم کار ها رو با کیفیت و به موقع آماده کنید و تحویل بدید!

* اعتماد سازی

از اونجایی که سبک کاری فریلنسری به صورتی است که عموما شما و کارفرما ارتباط و آشنایی خاصی با هم ندارید و همه چیز در قالب تعدادی پیام و نوشته و رزومه و به صورت مجازی هست، جلب اعتماد کارفرما و اعتماد سازی کار به نسبت سخت و حتی طاقت فرسایی هست و از اونطرف برای خود فرد فریلنسر هم اعتماد کردن به کارفرما و اینکه هزینه و پولش رو دریافت میکنه یا نه شک برانگیز هست.

* امان از رقیب ها!

وقتی در یک شرکت یا سازمان استخدام شدید و کارمندش هستید، در حالت بدش تعدادی از همکاراتون در پستی که کار می کنید رقیب شما خواهند بود ولی برای یک فریلنسر و فقط در یک پروژه ممکنه حتی بیشتر از 50 درخواست مشابه و رقابت برای گرفتن اون کار وجود داشته باشه و همین مورد شانس موفقیت رو برای پذیرفته شدن توسط کارفرما می تونه به شدت پایین بیاره.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردم در کنار همدیگه نگاهی کلی به مزایا و معایب فریلنسری داشته باشم و همینطور در ابتدای کار به صورت خلاصه از تاریخچه و مفهوم فریلنسینگ برای دوستانی که آشنایی زیادی با این اصطلاح و سبک کاری نداشتن گفتم تا بتونن بدون مشکل تا پایان مقاله ما رو همراهی و از مطالبش استفاده کنن.

در آخر امیدوارم که محتوای این مقاله براتون مفید و کاربردی بوده باشه و بتونید ازش استفاده کنید و لطفا نظرات، انتقادات و پیشنهاد های خودتون رو درباره این مقاله با من در میون بزارید و اگه از این مقاله خوشتون اومده اون رو با دوستان تون هم به اشتراک بزارید تا اون ها هم بتونن ازش استفاده کنن.

روز و روزگار تون خوش و بی غم

مراقب خودتون و عزیزان تون باشید

pooyast  نوشته شده در پاییز 1399

 

مطالب مرتبط
مزایا و معایب فریلنسینگ

مزایا و معایب فریلنسینگ

رئیس و کارمند خودتی! وقتی به صورت فریلنسری کار کنید دیگه فقط دارید برای خودتون کار می کنید و به کسی نباید جواب پس بدید و کسی نیست که بهتون دستور بده چه کاری رو باید انج...

نویسنده: نام نویسنده
تاریخچه یونیکس و لینوکس

تاریخچه یونیکس و لینوکس

همزمان با توسعه یونیکس و سیستم عامل BSD دیگر سیستم عامل هایی بر پایه یونیکس توسعه پیدا می کردن که مستقیماً بر پایه کدهای تجاری یونیکس بودن یعنی توسط دیگر شرکت ها از شرک...

نویسنده: نام نویسنده
چجوری یه لپ تاپ مناسب برنامه نویسی بگیرم؟

چجوری یه لپ تاپ مناسب برنامه نویسی بگیرم؟

خیلی از دوستان تو زمان شروع به کار و یادگیری و استارت برنامه نویسی براشون ممکنه پیش بیاد و ذهن شون رو درگیر کنه که در واقع یکی از پیش نیاز ها و از لوازم شروع به کار برنا...

نویسنده: نام نویسنده
هوش مصنوعی دقیقا چیه؟

هوش مصنوعی دقیقا چیه؟

سرعت گسترش هوش مصنوعی و پیشرفت اون در سال های اخیر روندی به شدت صعودی گرفته و هر روز بیش از پیش در زندگی و تعاملات ما نفوذ کرده و تاثیر میذاره و این روز ها اگه بیشتر دقت...

نویسنده: نام نویسنده
چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

از آنجا که این مقاله بیشتر جنبه راه کاری و راه حلی دارد، پس بدون هیچ مقدمه و مطرح کردن سوالی به سراغ مراحل و کار هایی که برای رسیدن به موفقیت در آزادکاری-فارغ از تخصص و ...

نویسنده: نام نویسنده
گیت دقیقا چیه؟

گیت دقیقا چیه؟

گیت به بیان ساده یه ابزار برای کنترل و مدیریت نسخه هستش. احتمالا شما هم نرم‌افزارهای زیادی رو دیدین که نسخه‌های متفاوتی از ابتدای انتشارشون وجود داره و هر بار هم ورژ...

نویسنده: نام نویسنده

دیدگاه و نظرات