زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن

زبان های تولید اپلیکیشن موبایل

دردنیای امروز، اپلیکیشن ها بخشی از زندگی ما شده اند و ممکن است بسیاری از علاقه مندان یادگیری به زبان های برنامه نویسی علاقه شدیدی در حیطه برنامه نویسی برای تولید اپلیکیشن های موبایل داشته باشند.

اما آیا زبان های برنامه نویسی موبایل را می شناسید؟

سیستم عامل های موبایل را چه طور؟

برای چه سیستم عامل هایی مایلید به تولید اپلیکیشن بپردازید؟

چقدر اطلاعات راجب به برنامه نویسی برای تلفن های همراه دارید؟

پس اگر مایل هستید که در پشت پرده این نرم افزارها یا اپلیکیشن ها چه می گذرد و می خواهید شما نیز به ساخت اپلیکیشن بپردازید با ما همراه باشید تا شما رابا زبان های برنامه نویسی موبایل آشنا کنیم وشما را به هدف مورد نیازتان برسانیم.

انواع سیستم عامل های موبایل:

قطعا سیستم عامل های موبایل را می شناسید اگر با آنها آشنایی ندارید می توانید با مطالعه سیستم عامل های موبایل با انواع آنها آشنا شوید زیرا باید مشخص کنید برای چه سیستم عاملی مایلید برنامه نویسی کنید تا بتوانید زبان مورد نیاز خود را انتخاب کنید در بین سیستم عامل های موبایلی 2 سیستم عامل معروف وجود دارد:

1.سیستم عامل اندروید

2.سیستم عامل ios

زبان های برنامه نویسی موبایل برای سیستم عامل های اندروید:

عکس بارگذاری نشده است
جاوا:

 

وقتی کسی می خواد سمت برنامه نویسی اندروید بیاد اولین زبانی که با آن روبرو می شود زبان برنامه نویسی جاوا است  خیلی از برنامه نویس ها، زبان اصلی برنامه نویسی اندروید را زبان جاوا می دانند.

جالب است بدانید که خود سیستم عامل اندروید با استفاده از جاوا نوشته شده است و این یعنی بیشترین پشتیبانی گوگل از این زبان خواهد بود. بیشتر اپلیکیشن‌های اندروید که در حال حاضر در گوگل پلی حضور دارند، با استفاده از زبان جاوا نوشته شده‌اند.  این بدان معنا است که شما اگر بتوانید جاوا را بیاموزید خواهید توانست اپلیکیشن های کامل و جامعی با کارایی خیلی بالا و سرعت باالایی برای سیستم عامل اندروید بنویسید. یعنی شما پس از یادگیری جاوا قادر به نوشتن هر نوع اپلیکیشنی خواهید بود و هیچ محدودیتی در این زمینه برای شما وجود نخواهد داشت. پس می توان گفت که جاوا برای کسانی که می خواهند کارهای بسیار جدی و حرفه ای انجام دهند انتخاب خوبی می باشد.آموزش جاوا مناسب ترین زبان برای یادگیری برای توسعه اپلیکیشن های موبایل می باشد زیرا برنامه های نوشته شده با استفاده از جاوا قابل اجرا بر روی تمام پلتفرم های موجود برای اندروید می باشند.

متاسفانه، زبان برنامه نویسی جاوا مقداری پیچیده است و این پیچیدگی بزرگ‌ترین مانع برای بسیاری از افرادی است که می خواهند شروع به برنامه نویسی اندروید کنند برای همین است که می گویند توانا بود هرکه جاوا کار بود.

 اندروید یک زبان برنامه نویسی شی گرا با موضوعات گیج کننده است، مانند ساختارها، خطاهای اشاره گر و بسیاری از ساختارهای پیچیده دیگر که اگر SDKجاوا  را به این‌ها اضافه کنیم، همه چیز پیچیده‌تر می شود. وقتی برای اولین بار سراغ کدنویسی اندروید می‌روید، باید به مبارزه‌ای برای دانستن اینکه جاوا چیست و اندروید چگونه کار می‌کند، بروید. برنامه نویسی با استفاده از جاوا همچنین نیاز به درک پایه‌ای از مفاهیم (گریدل (مانند Manifest Androidو XML دارد.

بهترین راه برای نوشتن برنامه های اندروید با استفاده از زبان جاوا، نصب و بهره بردن از برنامه اندروید استودیو می باشد. اندروید استودیو در طول چند سال گذشته روز به روز قوی تر شده و ویژگی‌هایی مانند طراح بصری و سیستم پیشنهادات، که باعث می‌شود پردازش یکنواخت‌تر و شفاف‌تر باشد.

عکس بارگذاری نشده است
کاتلین

 

زبان برنامه نویسی کاتلین نیز به عنوان یکی دیگراز زبان های رسمی دیگر برای اندروید معرفی شده است.

 با توجه به احساس نیاز توسعه دهندگان اندروید و به منظور پوشش دادن نقص‌های زبان جاوا،kotlin  متولد شد. این زبان متن باز است. برای نشان دادن سرعت و لذت این زبان می‌توانیم بگوییم 100 خط کد برنامه جاوا با ده خط کد زبان kotlinجایگزین می شود. این زبان نیز همانند جاوا، در ماشین مجازی جاوا اجرا می‌شود.

کاتلین اساساً روی کاهش اندازه ی کدنویسی تمرکز دارد.  به این ترتیب کار برنامه نویس و کاربران نهایی اپلیکیشن راحت تر می شود. در نهایت اپلیکیشنی که توسط این زبان نوشته شده است حداکثر فایده را با اشغال کمترین فضای ممکن خواهد داشت. زبان برنامه نویسی کاتلین قابل فهم تر می باشد پس راحت تر می توان از آن استفاده نمود.زبان برنامه نویسی کاتلین به دلیل ساده بودن سینتکس ، پیچیدگی کمتری دارد بنابراین انجام پروژه را برای توسعه دهنده ی نرم افزار راحت تر و سریعتر می کند.با توجه به اینکه اندازه ی کدها کمتر شده می توان گفت احتمال بروز خطا  را کاهش می دهد.

ولی آیا می توان جای خدای زبان‌های تحت موبایل (جاوا) را بگیرد؟

صحبت، رقابت بین جاوا و kotlin می باشد. کدام خوب است؟ کدام بهتر است؟

 آیا kotlin بالاخره می تواند جاوا را از تخت سلطنت به زیر بکشد؟

خب پاسخ این سوال نیاز به اندکی مقایسه بین دو زبان دارد. مزایای جاوا زیاد است. یادگیری و فهم آن آسان است و حجم کمتری دارد. از آنجایی که خود اندروید با جاوا متولد شده است، کتابخانه های زیادی برای زبان جاوا وجود دارد که امکان گسترش و توسعه برنامه اندروید را افزایش می دهد.
این زبان برنامه نویسی تحت موبایل معایبی هم دارد. کدهای آن طولانی است و احتمال بروز خطا در آن بالاست. کدهای زیاد آدم را سردرگم می کند. در مقایسه با سایر زبان ها خصوصا زبان kotlin به حافظه بیشتری هم نیاز دارد.
در مقابل کدنویسی با زبان kotlin بسیار ساده و لذت بخش است. کد نویسی کوتاهی دارد و همین امر باعث کاهش خطا و باگ در برنامه می شود. زبانkotlin در حال گسترش است و کتابخانه های خوبی برای این زبان برنامه نویسی موبایل ایجاد شده است. البته زبان kotlin معایبی هم دارد. متخصصین کافی وجود ندارد تا سوالات خود را از آنها بپرسید. همه در حال یادگیری وتجربه هستند. همچنین سرعت کامپایل کردن کدها در kotlin نسبت به جاوا کمتر است.

خوب حالا نوبت شماست که قضاوت کنید کدام بهتر است. اما به نظر ما مهاجرت از جاوا بهkotlin  فعلا کار عاقلانه و درستی نیست. جاوا همچنان خدایی خواهد کرد تا زمانی که kotlinگسترش یابد. در آینده رقابت این دو با هم جالب خواهد بود.

عکس بارگذاری نشده است
پایتون

 

 

می توان به جرأت گفت که مشهور ترین زبان برنامه نویسی برای طراحی اپلیکیشن های موبایل در دنیا، زبان پایتون می باشد.زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان سطح بالا است که در توسعه وب، توسعه اپلیکیشن ها، تولید GUI های دسکتاپ، توسعه نرم افزارهای کاربردی و آنالیز داده های عددی و علمی بسیار استفاده می گردد.

فلسفه اصلی زبان برنامه نویسی پایتون را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • صریح بودن بهتر از غیر صریح بودن است
  • زیبایی بهتر از زشتی است
  • سادگی بهتر از پیچیدگی است
  • پیچیدگی بهتر از نامفهوم بودن است

 

اگر قصد دارید پایتون را به صورت اصولی و خیلی مفهومی یاد بگیرید و توسط این زبان قدرتمند به درآمد برسید توصیه می کنم ، آموزش مقدماتی پایتون را در سایت های آموزشی تماشا کنید.

عکس بارگذاری نشده است
بیسیک

 

اگر بخواهیم بگویم بهترین زبان برنامه نویس اندروید که نیاز نیست زیاد درگیر پیچیدگی برنامه نویسی شوید چه زبانی است می توان گفت Basicمی باشد. واقعیت این می باشد که اگر می خواهید برنامه نویسی اندروید کار کنید و حوصله کار با زبان های سخت و پیچیده را ندارید پیشنهاد می کنم به سمت B4A بروید. همانطورکه در معرفی سی شارپ شنیده اید که این زبان  داری قدرت C و آسانی Visual Basic است. زبان برنامه نویسی Basicیک نقطه شروع لذت بخش برای یادگیری برنامه نویسی است. اما متاسفانه به طور رسمی توسط اندروید استودیو پشتیبانی نمی‌شود و نمی‌توان از بیسیک در Unity یا Xamarin استفاده کرد. اما خبر خوب این است که یک گزینه کم‌تر شناخته شده در بیسیک به نام B4A وجود دارد B4A مخفف Basic 4 Android و همانطور که از اسم آن معلوم است، امکان استفاده از بیسیک در اندروید را ایجاد می‌کند.

توجه: اگر تا حالا برنامه نویسی کار نکردید و دلتان می خواد برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید و اپلیکیشن بنویسید پیشنهاد می کنم حتما در مورد BASIC 4 Android تحقیق کنید و یکی از انتخاب هاتون باشد.

B4A  به عنوان یک RAD یا  Rapid Application Development(توسعه سریع اپلیکیشن) طراحی شده است. این زبان یک گزینه عالی برای برنامه نویسی است و می توان با آن برنامه‌های قدرتمندی ساخت، ولی این زبان برای ساخت بازی مناسب نیست.

عکس بارگذاری نشده است
فون گپ

 

اگر یک طراح وب بوده اید و به این واسطه با HTMLو CSS و احتمالا جاوااسکریپت آشنا هستید، می‌توانید به لطف فون گپ، بدون نیاز به یادگیری سایر زبان های برنامه نویسی اندروید ، اپلیکیشن خود را ایجاد کنید.

اگر دنبال انتخاب زبان برنامه نویسی اندروید هستید و تا حدودی با HTML ، CSS  و جاوااسکریپت آشنایی دارید و کار کرده اید می توانید از PhoneGapاستفاده کنید.

این زبان توسط Apache Cordova طراحی شده و اجازده می‌دهد تا با استفاده از کدهایی که برای ایجاد یک وب سایت ( HTML CSS and JavaScript ) استفاده می‌کنیم یک برنامه اندروید ایجاد کنیم. در واقع همانند نمایش یک صفحه وب عمل می‌کند اما یک برنامه اندروید خروجی می‌دهد.

در واقع برای بسیاری از وظایف ،این گزینه مناسب است اما اگر می‌خواهید بگویید که یک برنامه نویس اندروید هستید، بهتر است یکی دیگر از گزینه‌های موجود در لیست را انتخاب کنید.

زبان های برنامه نویسی سیستم عامل ios

عکس بارگذاری نشده است
سوئیفت

 

زبان برنامه نویسی سوئیفت در سال ۲۰۱۴ در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل موسوم به  WWDC  برای برنامه نویسی آی او اس وسایر سیستم های مرتبط با آن و همچنین لینوکس معرفی شد و به عنوان زبان اولیه برای توسعه اپلیکیشن های iOS و OS X ایجاد شد در همان سال با یک بروز رسانی به نسخه ۱٫۲ ارتقا پیدا کرد و در سال ۲۰۱۵ باز در کنفرانس WWDC به نسخه ۲ بروز شد.در همان سال ۲۰۱۵ در نسخه ۲٫۲ متن بازOpen Source شد.

پس اگر می خواهید اقدام به ساخت اپلیکیشن برای سیستم عامل ios کنید بهترین زبان برنامه نویسی زبان سوئیفت می باشد.

شنیده ها حکایت از این دارد که گوگل قصد دارد ازSwift به عنوان زبان برنامه نویسی سطح بالای خود استفاده کند. این برای جاوا، این فرمانروای مغرور ضربه بسیار سهمگینی خواهد بود. اگر گوگل Swift را به جای جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی سطح بالای خود انتخاب کند، می تواند به جرأت گفت وقت خداحافظی جاوا از پادشاهی و تاجگذاری Swift خواهد بود.
واژه سوییفت به معنای تجارت می باشد و این نام به خوبی بیان گر ویژگی های خارق العاده این زبان در تجارت می باشد. انتخاب این نام برای زبان سوییفت بیان گر آن است که طراحان این زبان بدون شک مطمئن بوده اند که با طراحی این زبان تجارت های مرتبط با برنامه نویسی در دنیا به شدت متحول خواهند گردید. پس اگر به فکر آن هستید که در دنیای تجارت برای خود جایی پیدا کنید ، شما باید به سراغ زبان برنامه نویسی سوئیفت بروید.

عکس بارگذاری نشده است
آبجکتیو_سی

 

زبان برنامه نویسی Objective C اولین بار در سال ۱۹۸۰ توسط شرکت اپل مورد استفاده قرار گرفت.

Objective C در زمان ارائه برای برنامه نویسی سخت افزار های شرکت اپل توسط اپل تایید شد.

 آبجکتیو سی یک زبان برنامه نویسی شی گرا و چند منظوره می باشد که کاربردهای گسترده ای دارد. اگر بخواهیم نحوه به وجود آمدن آبجکتیو سی رو مورد بررسی قرار دهیم باید بگویم آبجکتیو سی از زبان برنامه نویسی سی  و با اضافه کردن مفاهیم مربوط به ارسال پیام از اسمال تاک به زبان سی ایجاد شده است.

پیش از روی کار آمدن زبان برنامه نویسی سوئیفت هسته اصلی تولید نرم افزارهای مناسب برای APPLE،iOS  و OS X بود و پس از آنکه سوئیفت ابداع شد جای آن را در زمینه برنامه سازی برای APPLE و iOSگرفت، البته اگر نگاهی به وب سایت Stack Owerflow بیندازید از کامنت ها متوجه خواهید شد که اغلب برنامه نویس ها هنوز هم ترجیح می دهند با آبجکتیو سی کار کنند و به سمت سوئیفت نرفته اند. آمارها در Github نیز نشان می دهد که برنامه نویسان همچنان ترجیح می دهند پروژه های خود را در آبجکتیو سی ایجاد کنند.
این آمار نشان دهنده آن است که قرار نیست در چند سال آینده تغییرات سریعی رخ دهد و یا به عبارتی زبان آبجکتیو سی قرار نیست که در آینده نزدیک صحنه رقابت را ترک نمایند و هم چنان با قدرت در موضع خود باقی مانده است. این امر دو دلیل عمده دارد: اول آنکه سرمایه گذاری های بسیاری بر روی زبان آبجکتیو سی در زمینه تولید اپلیکیشن ها شده است و دوم آنکه فریم ورک اپلیکیشن ها حتی بعد از آنکه سوئیفت بتواند جای خود را در این عرصه باز کند همچنان به آبجکتیو سی وابسته خواهد بود.
بنابراین یادگیری زبان آبجکتیو سی و ایجاد یک اپلیکیشن موبایل در آن می تواند همچنان ارزش وقت گذاشتن داشته باشد. دقت داشته باشید که این زبان بسیار قدرتمند است و شما می توانید به سادگی هر نوع اپلیکیشنی را در آن ایجاد نمایید و این کار برای کسانی که با این زبان آشنایی متوسطی داشته باشند کار چندان مشکلی نخواهد بود و می توان گفت که به مراتب بسیار ساده تر از ایجاد اپلیکیشن در بسیاری زبان های دیگر می باشد.

زبان های برنامه نویسی برای دو سیستم عامل اندروید و IOS

عکس بارگذاری نشده است
سی شارپ

 

 سی شارپ ! این زبان برنامه نویسی یک زبان چند الگویی می باشد که علاوه بر شی گرا بودن جز گرا نیز می باشد. این زبان برنامه نویسی که توسط مایکرو سافت ایجاد شده است دارای اهداف عمومی می باشد به همین خاطر می توانیم این زبان را شبیه آچار فرانسه بدانیم چون این زبان در هر زمینه ای که بخواهید وارد شوید کاربرد دارد از طراحی سایت گرفته تا اپلیکیشن های موبایلی و ... . منظور از اهداف عمومی داشتن این است که محدوده گسترده ای از برنامه های مختلف را می توان با استفاده از C#ایجاد نمود. با استفاده از سی شارپ می توان انواع مختلفی از برنامه ها از جمله اپلیکیشن های سرور، بازی هایی برای دسکتاپ و موبایل، سرویس های وب و … را ایجاد نمود. اگر شما می خواهید یک اپلیکیشن بازی تولید کنید ، بهترین انتخابی که شما می توانید داشته باشید سی شارپ است زیرا این زبان توسطUnity3D پشتیبانی می شود.

سی شارپ یک نسخه ساده تر و شی گرا از C و ++Cاست که توسط مایکروسافت طراحی شده است. این زبان دارای قدرت ++C و آسان بودن ویژوال بیسیک است و همچنین به عنوان یک نسخه ساده از جاوا نیز نام برده می شود. همانند جاوا، سی شارپ نیز قابلیت بازیافت حافظه (زباله‌روبی ) را دارد و این یعنی نیازی به نگرانی در مواردی مانند کمبود حافظه و آزاد کردن رم وجود ندارد. در عین حال سی شارپ جدیدتر از جاوا است. انتخاب بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید معمولا بستگی به سلیقه فرد دارد.

عکس بارگذاری نشده است
روبی

 

روبی یک زبان برنامه نویسی پویا، شی گرا و انعطاف پذیر است. زبان برنامه نویسی روبی شی گرایی اسمال تاک و ویژگی نگارشی پرل رو با هم در خود دارد. روبی توسط یک برنامه نویس ژاپنی به نام  یوکیهیرو ماتسوموتو  درسال 1990  اختراع شده و ویژگی های گوناگون زبان های پرل، آیفل، لیسپ و اسمال تاک الهام بخش یوکیهیرو ماتسوموتو در ساخت روبی بودندکه از الگوهای چندگانه پشتیبانی میکند. شما بدون استفاده از فریم ورک هایی مثلRubyMotion و Rhodes قادر به تولید هیچ اپلیکیشنی با استفاده از روبی نخواهید بود. با استفاده از هر یک از فریم ورک های نام برده شما قادر خواهید بود اپلیکیشن هایی را برای اندروید،iOS،ویندوزایجادنمایید.
اگر تنها یک زبان وجود داشته باشد که بتوان گفت آسان ترین زبان برنامه نویسی موجود در دنیا است ، آن زبان بدون شک روبی خواهد بود. شما می توانید با استفاده از روبی در 10 دقیقه یک اپلیکیشن ایجاد نمایید. این زبان هم در یادگیری و هم در استفاده زبانی بسیار ساده می باشد.

عکس بارگذاری نشده است
پرل

 

پرل ترکیبی از دو زبان برنامه نویسی می باشد، زبان های پرل5 و پرل 6! این زبان از خانواده زبان های سطح بالا و دینامیک می باشد. زبان پرل از ویژگی های دیگر زبان های برنامه مانند زبان برنامه نویسی سی و زبان برنامه نویسی AWK استفاده می نماید. خوب است بدانید که دو زبان پرل 5 و پرل 6 به صورت کاملا مجزا و مستقل از همدیگر می باشند.
پرل در کاربری های بسیاری به کار گرفته می شود که از جمله آنها می توان به اتوماسیون، بیوانفورماتیک،

طراحی اپلیکیشن، طراحی بازی ها و بسیاری موارد دیگر نام برد.
امروزه توسعه اپلیکیشن های اندروید با استفاده از پرل از قدیم ساده تر شده است زیرا گوگل APKمناسب برای پرل را برای توسعه دهندگان ایجاد نموده است. اما برای توسعه دهندگان اپلیکیشن های iOSهمچنان توسعه اپلیکیشن با استفاده از پرل نیاز به استفاده از فریم ورک های بخصوص دارد. برخی فریم ورک های بسیار مشهور برای توسعه اپلیکیشن های  iOS  با استفاده از زبان پرل عبارتند از Mojo،Dancer و Catalyst.

نتیجه گیری نهایی

چند نکته کلیدی به شما می گویم تا برای انتخاب کردن یکی از این زبان ها قاطع عمل کنید. اگر می خواهید به صورت حرفه ای و عالی اپلیکیشن بنویسید و هدفتون از این حوزه، شغل می باشد به نظرم جاوا گزینه بهتری است. ولی پیچیدگی های خودش را دارد ولی اگر یاد بگیرید وضعیت عالی رو تجربه می کنید. اما اگر نمی خواهید درگیر جاوا شوید می توانید از سمت سی شارپ وارد حوزه تولید اپلیکیشن ها موبایلی شود و با تکنولوژی زامارین کد نویسی کنید.

معمولا کسانی که سی شارپ کار هستند و با مفاهیم .net آشنایی دارند، بهترین انتخاب براشون تکنولوژی زامارین هست که با کمترین درگیری، می توانند شروع به نوشتن اپلیکیشن کنند.

اگر دنبال یک برنامه نویسی ساده برای اندروید هستید و نمی خواید زیاد درگیر برنامه نویسی های سطح پیچیده بشوید بدون شک انتخاب زبان برنامه نویسی اندروید باید بیسیک باشد. همان طور که گفتیم یادگیری بیسیک به شدت ساده می باشد و هر کسی می تواند با آن اپلیکیشن تولید کند. اما اگر دنبال این هستید که واقعا متفاوت باشید و دنیای جدیدی رو کشف کنید به نظرم به سمت پایتون و کاتلین برید.

ودرمورد زبان برنامه نویسی برای سیستم عامل آی او اس باید بگم که اگر فقط برای این نوع سیستم عامل ها میخواهید کدنویسی کنید تاکید می کنم فقط برای سیستم عامل های آی او اس می خواهید کدنویسی کنید انتخاب زبان سوئیفت بهترین گزینه برای شما دوستان است.

 

آخرین نوشته ها

حملات در شبکه های کامپیوتریComputer Network Attacks حمله تلاشی خطرناک یا غیر¬خطرناک است تا یک منبع قابل دستر ...

بصورت عمومی امنیت حالتی است به شکل داشتن فراغت نسبی در رابطه با هر موضوعی می باشد. ...

برای ورود به سامانه ی ثبت نمرات ارزشیابی دانش آموزان می باید عناوین زیر را داشته باشید... ...

Stuxnet یک کرم رایانه ای مخصوص سیستم های ویندوز است که اولین بار در سال 2010 توسط شرکتی در بلاروس کشف شد ...

بدون شک در هر کاری ،حرفه ای ها جور دیگری کار می کنند و حتی با نگاه کردن به مدل کاریشون هم شگفت زده خو ...

اگه به ساختن برنامه های موبایل علاقه داری ونمیدونی چه زبان برنامه نویسی انتخاب کنی این مطلب رو بخو ...